RAHAT BİR UYKU İÇİN EV TEKSTİL ÜRÜNLERİ RENKLERİNE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Güne huzurlu ve mutlu başlamanın ilk adımı sağlıklı bir uykudur.  Gün içerisinde en az 8 saatimizi ise yatak odasında uyuyarak geçiriyoruz.  Belki pasif kullanım alanı olduğu için yatak odalarında ne kadar çok vakit geçirdiğimizin farkında olmayabiliriz. Fakat daha sağlıklı bir yaşam sürmek için gerekli olan uykuyu alabilmek açısından yatak odalarının tasarımı oldukça önemlidir. Yatak odası denilince akla ilk gelen yatak olsa da oda dekorasyonunda kullanılan ev tekstil ürünlerinin seçiminde gösterilecek özen de konforlu bir uyku için gereklidir.  Çünkü yatılan mekanın kalitesi uykumuzun da kalitesini belirlemektedir. Sağlıklı, huzurlu ve kaliteli bir yatak odasında derin bir uykuya dalmak kolaylaşmaktadır.

RENKLERİN HİSSETTİRDİKLERİ ÖNEMLİ

Uyku kalitesi açısından yatak odalarında kullanılan renklere özen gösterilmelidir.  Aynı zamanda renk ile mekanın tasarımını da başarılı bir şekilde oluşturabilirsiniz.  Şimdi ise birkaç renk seçimi üzerinde duracağız. Yatak ve ev tekstil ürünlerinde yapılan mor seçimi yaşam enerjisini ve derin sakinliği simgelemektedir.  Mor ve tonları uyku alanları için besleyici olmaktadır. Aynı şekilde uzmanlar koyu mavi renkleri de kaliteli bir uyku için tercih etmenizi önermektedir.  Yeşil renk ise insanlarda emniyet duygusuna yol açmaktadır. Bu durumda güven hissi uyandırmaktadır.  Toprağın ve ahşabın rengi olan kahverengi ise güven ve sağlamlık hissi vermektedir.  Son zamanlarda ise yatak odası dekorasyonunda beyazlar renkler daha çok tercih ediliyor. Fakat uzmanlar beyaz rengin uykuyu negatif etkileme gücüne sahip olduğunu söylüyor. Işığı yansıtma gücü olan beyaz renk günün ilk ışıklarında uyku kalitesini bozabilir.  İlle beyaz kullanmak istiyorsanız daha uçuk tonlar kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde dinamik renkler olan sarı ve kırmızı da uyku sağlığı açısından tavsiye edilmemektedir.

KARMAŞIK RENKLERDEN UZAK DURUN

Yatak odalarında ise karmaşık bir düzen yaratmamak için fazla renk seçimi yapılmamalıdır.  Renkler arttıkça mekan daha karmaşık hale gelecektir.  Bu yüzden birbiriyle uyumlu olan 3-4 renk seçilebilişiniz.  Bu renkler duvarda, yatakta, çarşafta ve nevresimde kullanılabilir.  Bir ana renk seçerek bu ana renge uyum sağlayacak başka renklerle bir uyum yaratabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

Ev Dekorasyonunda Kumaş Seçimi

Bebek Odası Dekorasyonu

Cep Telefonlarını Verimli Kullanmanın Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.