YENİLENMİŞ TELEFON NEDİR? SATIN ALINIR MI?

Modern Dünyada sürekli kullandığımız cihazların başında cep telefonları geliyor. Yanımızdan ayırmadığımız cep telefonlarımız bize sevdiklerimizle iletişim kurma olanağı veriyor. Sürekli gelişen cep telefonu piyasasında da her gün yeni kavramlar ortaya çıkıyor.  Bu kavramlardan birisi de yenilenmiş cep telefonları. Bu kavramı duyanlarda arama motorlarına ‘yenilenmiş telefon ne demek’  yazarak araştırmaya başlıyorlar. Eski telefonların ve bozulan telefonların bazı işlemlerden geçirilmesine ise yenilenme deniliyor. Bu tarz telefonlar üzerinde hem donanım hem de yazılım açısından bazı işlemler yapılıyor. Özellikle donanım acısından bazı işlemler yapılarak telefonların performansları artırılıyor.  Bu sayede yenilenmiş telefonun değeri de düşmemiş oluyor. Telefonlarımız kutusundaki orijinal hallerine döndürülüyor.

GARANTİLİ SİSTEMDEN SATIŞI SUNULUYOR

Yenilenmiş telefon anlamına gelen refurbished telefonlar son dönemde oldukça merak ediliyor. Bir çok kullanıcının aklında ise ‘”yenilenmiş telefon alınır mı” sorusu bulunuyor. Refurbished telefonlar bilindiği üzere sıfır telefonlara göre daha uygun fiyata satılıyor. Üstelik yapılan donanımsal iyileştirmeler sayesinde sıfır telefonlardan daha iyi performanslar veriyorlar.  Yenilenmiş telefonların satışlarında ise 12 aya varan garantilerde bulunuyor.  Bu yüzden tüketicinin tercihi de Refurbished telefonlardan yana oluyor.  Eski veya bozulan telefonlara yapılan işlemlerle, telefonların eski haline döndürülmesi mümkün oluyor. İyileştirilen bir telefon bu sayede garantili sistemden satışa sunuluyor.

YENİLENMİŞ TELEFONLAR DAHA İYİ BİR ALTERNATİF

Cep telefonu piyasasında amiral olarak adlandırılan son teknoloji telefonlar 10 bin TL’nin üzerinden fiyatlarla satışa sunuluyor.  Orta seviyede bir telefonda 4 bin ile 5 bin TL arasında satılıyor. Dolar kurundaki dalgalanmalarında etkisiyle de tüketiciler artık ikinci el telefonlara veya düşük özellikli telefonlara yönelmiş durumda. Fakat ikinci el telefonlarda belli bir kullanımdan sonra bazı sorunlar çıkabiliyor. Belli bir süre sonra bozulan bu telefonlar verilen paraya ise değmiyor.  Giriş segmenti denilen düşük özellikli telefonlarda birçok ihtiyacımıza cevap veremiyor. Bu telefonlarla kaliteli fotoğraf çekemiyoruz ve sevdiklerimizle sağlıklı bir şekilde görüntü bile konuşamıyoruz. İşte bu noktada ise yenilenmiş telefonlar iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

HANGİ FİRMAYI TERCİH ETMELİYİM?

Yenilenmiş telefon satan birçok firma’ bulunmaktadır. Eğer sizde yenilenmiş bir telefona yönelecekseniz aldığınız yerle ilgili olarak bazı noktalara dikkat etmelisiniz.  Yenilenmiş bir telefon aldığınız yerin Türk Standartları Enstitüsü tarafından “TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi” almış olması gerekiyor. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı tarafından “Yenileme Merkezi” olarak belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu belgeleri almış olan firmaların ürünleri yenileme ve sertifikalandırma işlemi yapılarak satışa sunulmaktadır. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

İnstagram, Tarihi, İnstagram Nasıl Kullanılır ve İndirilir?

AMD İşlemcilerde Android Studio Emulator Sorunu

BİLGİSAYAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.