Cep Telefonlarını Verimli Kullanmanın Yolları

Merhabalar, bugünkü yazımızda cep telefonlarını verimli kullanma yollarından bahsedeceğiz.

telefon

AKILLI CEP TELEFONLARINI VERİMLİ KULLANMA YOLLARI

Akıllı cep telefonları artık yaşamımızın bir parçası haline geldi. Günde artık insanlar 3-4 saatini telefonlarında akıllı uygulamalarda geçiriyor. Kimisi facebook ve instagram gibi sosyal medya uygulamalarını kullanırken kimisi iş gereği veya arkadaşlarıyla uzun görüşmeler yapıyor.  Fakat fazla kullanımlar ise cep telefonlarının eskimesine neden oluyor. Eskiyen telefonların kullanım süresi de azalıyor.  Aslında telefonlarımızı daha sağlıklı ve uzun süreli kullanmak için yapacağımız bazı basit işlemler bulunmakta. Bu yazımızda ise sizlerin için yapılacak bazı şeyleri derledik…

TELEFONUN SICAKLIĞINA DİKKAT EDİLMELİ

Telefonun sıcaklığını ayarlamak büyük bir verimlilik kazandıracaktır. Telefonlarda birer mini bilgisayarlardır.  Bilgisayarlar ısındığında nasıl yavaşlıyorsa telefonlarda yavaşlamaktadır.  Bunun için yapacağınız ilk şey telefonu kullanırken veya şarj ederken ortamın sıcaklığına dikkat etmenizdir.  Doğrudan güneş ışığına maruz kalan cep telefonlarının ömürleri azalmaktadır.  Aynı şekilde ocağın yanında olan bir cep telefonu da aşırı ısıya maruz kalabilir.  Eğer sizde telefonunuzun ömrünü artırmak istiyorsanız tüm ısı kaynaklarından uzak tutmalısınız.

TELEFONU DİKKATLİ KULLANIN VE DÜŞÜRMEYİN

Cep telefonları dikkatli kullanılması gereken cihazlardır.  Önemli bir eşyamıza nasıl özen gösteriyorsak cep telefonlarımıza da o şekilde özen göstermeliyiz.  Bazen ise cep telefonlarımız sert bir zemine düşürebiliriz. Bu yüzden de akıllı telefon ekranları zarar görebilir. Bir çoğumuzun başına bu durum gelmiştir. Bu yüzden dayanıklı bir cep telefonu kılığı kullanmakta yarar var.  Eğer yağmur yağıyorsa veya çok terliyorsak telefonu da daha korunaklı bir yerde muhafaza etmekte yarar vardır. Telefonun ekranın çizilmesini de önlemek için kırılmaz cam kullanmalıyız.

CEP TELEFONLARI KOLAYCA KİRLENİR

Cep telefonlarındaki hoparlör delikleri ve girintiler kolayca kir toplayabilmektedir. Bu durum sağlık açısından olumsuz etkilere sahip olduğu gibi kötü kokuya da neden olabilmektedir.  Temizlik yapmak için kullanılan su veya kimyasal temizleyiciler de cep telefonuna zarar verebilmektedir.  Bu yüzden alkol veya mendil kullanmamakta yarar vardır.  En iyi seçenekte ince veya yumuşak bir mikrofiber bez kullanmaktır. Telefonunuzu uzun süre kullanmak istiyorsanız ona iyi baktığınızdan emin olmalısınız.  Telefonunuzu aşındırıcı ve plaj kumu gibi deliklere kolay girebilecek olan maddelerden uzak tutmalısınız.  Ayrıca su geçirmez özelliği olmayan bir telefonunuz varsa suya da dikkat etmelisiniz. Akıll telefona ekstra özen göstermeniz onu satmaya çalıştığınız da size ekstra avantaj sağlayacaktır. 

BATARYAYA DİKKAT

Telefonlarınızı uzun süre kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da bataryadır.  Cep telefonlarınızın bataryaları bozulduğunda asla orijinal olmayan bir batarya kullanmayın.  Daha uzun ömürlü bir kullanım için yine orijinal bataryaları tercih edin. Pil tasarruf modları da bataryanın ömrünü uzatmaktadır. 

GEREKSİZ UYGULAMALARI SİLİN

Cep telefonlarınızın kasasıyla ilgili işlemlere dikkat ederken işin yazılım boyutunu da es geçmemeniz gerekiyor.  Cep telefonlarındaki bazı uygulamalarda zamanla büyük bir ön bellek oluşturabilir.  Bu durumda telefonlarınızı yavaşlatmaktadır. Kullanmadığınız uygulamaları silmek hem hafıza hem de kullanım süresi açısından cep telefonlarınızda büyük bir verimlilik sağlayacaktır.  Ayrıca uygulamalarınızın mutlaka güncel sürümlerini indirmeniz gerekmektedir.  Böylelikle cep telefonlarınızı daha verimli kullanabilirsiniz.

ŞARJA DİKKAT ETMEK GEREKİYOR

Günümüz akıllı telefonların en büyük problemlerinden bir tanesi şarjın dayanma süresidir.  Bu yüzden her çantada bir tane şarj aleti taşımak gerekiyor.  Her an bitecek korkusuyla priz arama zahmetinden kurtulmak istiyorsanız şarjı verimli kullanmalısınız.  Eğer şarjınız çabuk bitiyorsa hücresel veri ve uygulamaları kapatmak size avantaj sağlayacaktır. Şarjınız azaldığında da ekran ışığını kısmalısınız.

Siz de bu yöntemleri uygulayarak telefonunuzu daha verimli kullanabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere…

Diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir;

A4 Kağıt 50 Kez Ortadan İkiye Katlanırsa Kalınlığı Ne Olur ?
Teknoloji de Doğru Bilinen Yanlışlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.