Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek odası dekorasyonu her ebeveynin önem vermesi gereken bir konudur. Zevkli ve eğlenceli olduğu kadar titizlikle dekorasyon tercihlerinin yapılması gerekiyor.  Her şeyden önce hem annenin hem babanın ve bebeğin aynı anda ihtiyaçlarını karşılayacak bir tasarım yapılması gerekiyor.  Bebeğin fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarının dekore edilecek odada bulunması hayati bir önem taşımaktadır.  En önce dikkat edeceğimiz şey bebeğin rahat ve huzurlu bir uyku uyumasını sağlamaktadır. Bu yüzden bebek odası dekorasyonunda dikkat edeceğimiz ilk şey beşik seçimidir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda bebeklerimizin sağlığı ve rahatı için oluşturacağımız odanın ince ayrıntılarından bahsedeceğiz.

ÖNCE BEBEĞİN GÜVENLİĞİ

Bebek odası hazırlığı telaşı daha bebek doğmadan başlamaktadır. Bu dönemde anne ve babalar yeni doğacak bebeklerine oda hazırlamak için telaşlı ve heyecanlı olurlar. Her şeyden önce bebeğimizin güvenliğine dikkat etmeliyiz. Bebeğimiz bir süre sonra büyüyecek ve hareketlenecek.  Odaya koyduğumuz her eşyaya erişmeye başlayacaktır. İlk etapta konforlu bir şekilde seçtiğimiz bebek beşiği parmaklıklarının bebeğimizin boyutundan daha uzun olduğuna dikkat etmeliyiz. Beşiğin parmaklığı yoksa bebek yatak bariyeri kullanmalıyız.  Kafasının ve parmaklarının da sıkışmamasına beşikte mutlaka dikkat etmeliyiz.  Priz, pencere ve oda kapısının güvenliğine önem vermeliyiz. Prizler kapalı olmalı, pencere ve oda kapılarında da mutlaka kilitler bulunmalıdır. Odadaki çekmecelere de bebeğimizin zarar görmemesi için çekmece kilitleri yerleştirmeliyiz. Odadaki her sivri yere de koruyucu ürünler koyulmalıdır.

DOĞAL ÜRÜNLER VE RENKLER TERCİH EDİN

Bebek odası duvar renklerinin ise ferahlatıcı ve sakinleştirici bir biçimde olması önemlidir. Bu yüzden açık mavi, açık yeşil ve bej tonları gibi doğal renkler seçilmelidir.  Duvar kağıtları ise bebeğin görsel gelişimi açısından önem arz eden bir konudur. Bu yüzden abartılı ve boğucu desenlerden uzak durmalıyız.  Bebek odası dekorasyonunda önemli bir diğer konu da aydınlatmadır. Aydınlatma konusunda da duvar kağıdında olduğu gibi abartıdan kaçmalıyız. Aydınlatma seçeneğimiz kesinlikle bebeğin gözlerine zarar vermemelidir.  Bu konuda gün ışığı yayan renkli led ampuller kullanılabilir.  Yer döşemesi ve halı seçiminde ise çabuk temizlenebilmesine dikkat etmeliyiz.  Mutlaka doğal döşeme ürünlerini kullanmalıyız.  Fayans gibi zeminlerden ise uzak durmalıyız. Çünkü fayans ve mermer gibi zeminler bebeğimizin soğuk hissetmesine neden olabilir.

Ayrıca ilginizi çekebilecek diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

>> https://noutekno.com/kisisel-gelisim/stres-yonetimi-stres-yonetimi-nedir-nasil-olur.html

>>https://noutekno.com/rehber/instagram-tarihi-instagram-nasil-kullanilir-ve-indirilir.html

>> https://noutekno.com/bilgi-kosesi/ilk-kayak-tecrubesi.html

4 thoughts on “Bebek Odası Dekorasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.