MUĞLA TURİZM OLANAKLARI

Ege Bölgesi denilince akla gelen ilk yerlerden olan Muğla doğal, tarihi ve turistik güzelliklerle ön plana çıkıyor.  Her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turisti ağırlayan Muğla’da Dünyaca ünlü plajlarda bulunuyor.  Yaz ayları denilince akla gelen ilk şehirlerden olan Muğla’da popüler turizm merkezleri de bulunmaktadır.  Kentten uzak huzurlu şirin kasabalarından kalabalık turistik merkezlerine kadar Muğla’da gezip görülmesi gereken onlarca yer var.  Bu yazımızda ise sizler için Muğla’da görmeniz gereken birkaç yeri araştırıp yazdık….

Bodrum Kalesi…

Muğla Şehir Merkezi’ne 110 km uzaklıkta bulunan Bodrum için yer alan Kale’ye şehir merkezinden ulaşım ise oldukça kolay. Bodrum’un sembolik yapılardan olan Bodrum Kalesi 600 yılı geçen tarihi ile yerli ve yabancı turistler açısından oldukça popüler. Denizden gelebilecek tehditlere karşı inşa edilen kale şimdi ise turistik amaçlar için kullanılıyor.  Doğal güzellikleri ile bilinen Bodrum Kalesi Pazartesi hariç her gün ise ziyarete açık.

Pedasa Antik Kenti

Pedasa Antik Kenti Muğla’nın Bodrum İlçesi sınırlarında yer alıyor.  Bodrum İlçe Merkezi’ne sadece 4 km uzaklıkta olan antik kent için belirli aralıklarla dolmuşlarda kalkmaktadır.  Legegler tarafından inşa edilen antik kent 1920 yılında yapılan kazılarla ortaya çıkarıldı. Günümüze kadar da çok az bozularak ulaştı.  Girişlerin ücretsiz olduğu Pedasa Antik kentine haftanın her günü istediğiniz saatte gidebilirsiniz.

Bodrum Antik Tiyatro

Muğla’da gezilecek olan tarihi yerlerin başında gelen Bodrum Antik Tiyatro antik dönemden kalan nadide yapılardan birisidir.  Burada yaz aylarında birçok kültürel ve sanatsal etkinliklerde düzenlenmektedir.  13 bin kişilik kapasitesiyle ve inanılmaz manzarasıyla Bodrum Antik tiyatro sizleri bekliyor.

Kleopatra Hamamı

Muğla’nın Fethiye İlçesi’ne bağlı Göcek beldesinde yer alan Kleopatra Hamamı Legegler tarafından inşa edildi. Yarısı yerin altında yarısı da denizin üstünde olan hamam tekne turlarının da uğrak noktalarından bir tanesi. Haftanın her günü ziyaret edilebilen Kleopatra Hamamı çevresinde su altı dalışları da yapılmaktadır.  Ayrıca burada balıkçılık ve piknik gibi aktiviteleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Sanat Güneşi Zeki Müren’in bir süre yaşadığı ve daha sonra müze haline getirilen bu yer son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Bodrumda yer alan Zeki Müren Sanat Müzesi’nde ünlü sanatçının birçok kişisel eşyası da bulunmaktadır.  Ünlü sanatçıya ait kostümleri, plakları ve fotoğrafları görmek istiyorsanız Zeki Müren Sanat Müzesi hafta içi her gün belirli saatlerde ziyarete açık.

Eski Datça

Eski Datça Muğla’nın Datça İlçesi’nde bir mahalledir.  M.Ö 11. Yüzyılda inşa edilen Eski Datça mimari güzelliği,  atmosferi ve etkileyici doğası ile ön plana çıkmaktadır.  Burada güzel fotoğraflar çekerek sevdiklerinizle birlikte eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.  Ayrıca tarihin aynası olan yapıların arasında uzun yürüyüşlerde yapabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde bulunan Uzunyurt Mahallesi’nde yer alan Kelebekler Vadisi doğal güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır.  80’den fazlada kelebek türüne ev sahipliği yapan Kelebekler vadisi doğa yürüyüşleri, kamp ve piknik gibi aktivitelerin vazgeçilmez mekanı olarak karşımıza çıkıyor.  Ayrıca doğa ile baş başa olmak isterseniz burada hizmet veren bir çokta kaliteli konaklama merkezi de bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

2022 Önemli Günler Takvimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.