AMD İşlemcilerde Android Studio Emulator Sorunu

Merhabalar, bu yazımda size AMD işlemcilerde Android Studio üzerinden emulator’ün açılmama sorununun çözüm yollarını göstereceğim.

AMD İşlemcilerde Hypervisor Driver for AMD Processors Hatası
AMD İşlemcilerde Hypervisor Driver for AMD Processors Hatası

AMD işlemcilerde Android Studyo üzerinde İntel işlemcilerde olan “HAXM Installer” yüklenemediği için “Hypervisor Driver for AMD Processors” İndirilmesi gerekiyor ancak o yükleme esnasında yukarıda ki hata ile karşılaşılabiliyor. Lafı daha fazla uzatmadan çözüm yollarını anlatmaya geçiyorum.

1. İlk olarak anakartınızın BIOS’u üzerinden sanallaştırma kapalı ise açmanız gerekiyor. Aşağıda gösterdiğim yerden açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Windows arama kısmına “Görev yöneticisi” yazarak görev yöneticisine giriyoruz.

Windows Görev Yöneticisine Nasıl Girilir
Windows Görev Yöneticisine Nasıl Girilir

Ardından sol üstten “Performans” kısmına gelerek aşağıdaki bilgilerden sanallaştırmanın etkin olup olmadığını kontrol ediyoruz. Eğer açık ise bu maddeyi geçebilirsiniz.

Görev Yöneticisi Sanallaştırma Kontrol
Görev Yöneticisi Sanallaştırma Kontrol

Eğer sanallaştırma kapalı ise bilgisayarınızın BIOS’una giriş yapmak için bilgisayarı yeniden başlatırken açılmadan önce F2, F10 veya Delete tuşlarından birisi ile BIOS’a giriş yapabilirsiniz (Anakartınızın modelini Google’a yazarak BIOS tuşunu öğrenebilirsiniz). BIOS’a girdikten sonra SVM Mode kısmı “Disabled” şeklindedir onu “Enabled” olarak değiştirin (Bu kısmı da anakart modelinize göre Google’dan “… anakart BIOS SVM Mode aktif etme” şeklinde araştırarak çözümleyebilirsiniz). Daha sonra kaydederek BIOS ‘dan çıkış yapabilirsiniz. Tekrar görev yöneticisine girerek aktif olup olmadığını kontrol edebilirsiniz

2. Şimdi Windows’un işletim sisteminde olan sanallaştırmayı kapatmalıyız. Aşağıdaki adımları izleyerek kırmızı ok ile gösterilenlerin aktif olmadığından emin olun.

Windows Özelliklerini Aç veya Kapat
Windows Özelliklerini Aç veya Kapat
Windows Sanallaştırma Özellikleri
Windows Sanallaştırma Özellikleri

3. Üstteki adımları yaptıktan sonra eğer yine hata alıyorsanız Antivirüs programınızdan “donanım destekli sanallaştırmayı” kapatmanız gerekmekte. Açıkçası ben bu sorunla karşılaştığımda çok uğraşmıştım ve sorunun Antivirüs programından dolayı olduğunu yabancı kaynaklardan öğrenmiştim. Aşağıda ki yazılara tıklayarak virüs programınıza göre sanallaştırmayı kapatma adımlarını izleyebilirsiniz.

AVG Antivirüs Programı donanım destekli sanallaştırma kapatma
Avast Antivirüs Programı donanım destekli sanallaştırma kapatma

Bu adımların hepsini tamamladıktan sonra Android Studio üzerinden “Hypervisor Driver for AMD Processors” özelliğini yükleyip emulatorünüzü çalıştırabilirsiniz.

Androis Emulator Hypervisor Driver for AMD Precessors (installer)
Androis Emulator Hypervisor Driver for AMD Precessors (installer)

Bu rehberimizin de sonuna geldik, başka bir rehberde görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın…

One thought on “AMD İşlemcilerde Android Studio Emulator Sorunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.