CELTA/DELTA Programları

Celta ve Delta programları İngilizce öğretmenlerine yönelik yetkinlik programlarıdır. ‘Teacher Training’ olarak da bilinen bu programlar yurt dışında belli bir süreyle alınabilmektedir.  Süre ise eğitim alınan kuruma göre değişebilmektedir.  Bu programda en çok rağbet gören ülke ise ana dili İngilizce olan İrlanda’dır.  Bu kurslara katılmak için herhangi bir bölüm şartı yoktur. Fakat İngiliz Dili Ve Edebiyatı ile İngilizce Öğretmenliği okuyanlar daha da şanslıdır.  Çünkü bu kurslardaki programlar yukarı da bölümlerin programlarıyla benzerlik göstermektedir.  20 yaşında üstündeki herkes de bu programlara katılabilmektedir.  Fakat bunun içinde İngilizce eğitim seviyenizin belirtilen kriterlere uygun olması gerekmektedir.  En az C1 seviye veya IELTS’ten 7.00 almış olmanız şarttır.

PROGRAMIN İÇERİĞİ NEDİR?

Bu kurslar ödevler, teori ve değerlendirme olarak üçe ayrılmaktadır.  Yoğun olan bu programlar için iyi bir konsantrasyon gerekmektedir. Ödev ve projeler dışında da sıkı bir şekilde teorik eğitimde alacağınızı unutmayınız.  Kursun sonunda da öğrencilere ders anlatmanız gerekmektedir. Bu dersleri hocalarınızda dinleyecektir.

SERTİFAKAYA SAHİP OLMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Celta ve Delta kurslarında sertifika almanın en büyük avantajı ise yurt dışında öğretmen olma şansını yakalamanızdır.  Bu durum kariyeriniz açısından büyük bir fırsattır.  Türkiye’de de sertifikanız ile diğer öğretmenlere göre bir adım önde olacağınızı da unutmayınız.  Kurs size anadili İngilizce olan öğretmenlerle de pratik yapma şansı verecektir.

CELTA (Certificate in Teaching English to Adults Speakers of Other Languages)

CELTA yetişkinlere İngilizce eğitimi verecek olan öğretmenler için yeterlilik programıdır.  Bu program ana dili İngilizce olmayan öğretmenler içindir.  Bu programdan öğretmenlikte tecrübesi olmayanlarda yararlanabilmektedir. Cambridge Üniversitesi onaylı bu sertifikayı alan öğretmenler tüm Dünyada öğretmenlik verebilecek kapasiteye ulaşabilir. İrlanda’da ise İnternational House Dublin en uzun süreli CELTA merkezidir.  Dublin’de bulunan bu merkezde 2006’dan beri yarı zamanlı ve tam zamanlı dersler verilmektedir. İnternational House Dublin’de CELTA kursu almak başarılı kursiyerlere Dünya çapında büyük fırsatlar sunmaktadır. Çünkü bu merkezin çok deneyimli bir öğretmen kadrosu vardır.

DELTA (Diploma in Teaching English to Adults Speakers of Other Languages)

Delta programı ise öğretmenlikte hali hazırda çalışmakta olan ve 2 yıllık tecrübeye sahip olan İngilizce öğretmenleri için düzenlenmektedir.  Daha önceden CELTA almış öğretmenler DELTA sertifikası da alabilmektedir.  Verilecek olan sertifika için 21 yaş üstü şartı aranmaktadır.  DELTA sertifikası içinde 2-3 aylık yoğun bir programdan geçmek gerekmektedir. Yine sertifika Cambridge Üniversitesi onaylıdır. İrlanda’da ise International House Dublin DELTA sınav merkezidir.  Burada sınava yazılı veya online olarak girebileceğinizi seçebilmektesiniz.  Size en uygun tarihi seçerek bu merkezde sınava girebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.