İLK KAYAK TECRÜBESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kış mevsiminin gelmesiyle beraber kayak ve board tutkunları heyecanlanmaya başladı. Buz gibi hava ve yağan yağmur kayak severler için güzel günlerin başlangıcı demek. Birde bu heyecanı ilk kez tadacak olanlar var. Henüz hiç kayak yapmamış ve kayak merkezine gitmemiş insanlar için bu yazıyı hazırladık. Onlarında bu heyecanı güzel bir şekilde hissetmesini istedik. Bu yazımızda bu konuda merak ettiğiniz birçok şeyi bulacaksınız. Yazımızın başında ilk defa kayak yapacak olanlara ilk tavsiyemiz asla korkmayın ve bu heyecanı ertelemeyin. Aklınızdan ‘ya düşersem’ korkusunu çıkarıp atın. Çünkü yeni başladığınız için eğimi düşük yerlerde bulunacaksınız ve hızlı bir şekilde kayamayacaksınız.

Kayak Araçları
Kayak Araçları

ÖNCE EĞİTİM VE GÜVENLİK

Her yaştan insanın severek yaptığı bir spor dalı olan kayak ile ilk tanıştığınızda bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Her şeyden önce eğitmenlerinizden ders almayı unutmayın. Bu konuda uzman olan eğitmenler size kayağın tüm püf noktalarını anlatacaktır.  En önemli noktalardan bir tanesi de güvenliktir. Bütün güvenlik önlemlerine dikkatlice uyun ve belirtilen kuralların dışına asla çıkmayın.  İlk defa başlayacaklar için bu spora genç yaşta başlamanın faydalarından bahsetmek istiyoruz. Eğer kayağa genç yaşta başlayacaksanız ve bunu düzenli bir spor haline getirecekseniz ayak ve kol kaslarınızın ne kadar güçlendiğini daha ilk günlerden hissedeceksiniz.  Yazımızın başında bahsettiğimiz teknik eğitimler sizi biraz zorlayabilir. Fakat asla öğrenmekten ve sabırdan vazgeçmeyin. Kendinize uygun olan ekipmanları ve kayak takımı ya kiralayın yada satın alın. Hava soğuk olacağı için sıkı giyinmeyi de asla unutmayın. Çünkü karlı havada hastalanmak istemezsiniz.

Kayak Yapan Kişi
Kayak Yapan Kişi

İLK BAŞLARKEN…

Piste çıkarken ve kayak yaparken de bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Ski pole denilen kayak sopalarını vücudunuzdan önde tutmanız gerekiyor. Sıkıca kavramak içinde kar eldivenleri takmalısınız.  Kayak yaparken dengenin çok önemli olduğunu unutmayın. Bu yüzden iyi bir vücut pozisyonu yakalayın. Omuzlarınız dik ve sırtınızda hafif eğik olmalı. Ve asla da yere bakmayın. İyi bir kayak için daima karşıya bakmalısınız. Rahat bir dönüş yapmak içinde kalçanızı düz tutun.  Eğer çocuğununuz kayak yapacaksa kask takmanın mecburi olduğunu unutmayın. Çocukların güvenliğini mutlaka sağlayın. Sakatlanma ve yaralanma durumlarında da kayak tesisinin acil doktorların başvurun.

Bilgi köşesi ile ilgili diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “İLK KAYAK TECRÜBESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.