Akülü Tekerlekli Sandalyeler

Akülü tekerlekli sandalyeler koltuğun kol kısmında bulunan joystik ile kontrol edilen ve akülere bağlı olarak elektrikle çalışan sandalyelerdir.  Akülü tekerlekli sandalyelerin kullanımı manuel olanlarına göre oldukça kolaydır. Hareket edebilmek için de kullanıcının kol gücüne ihtiyaç duymaz. Kullanıcı tekerlekleri ittirmek zorunda değildir.  Genel olarak akülü tekerlekli sandalyeler dış mekanlarda kullanılsa da iç mekanlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Bu sandalyeler koridor ve kapılar gibi dar mekanlarda da kolayca hareket etmeyi sağlarlar.  Engebeli ve zor arazilere gitmek zorunda kalanlar içinde akülü tekerlekli sandalyeler manuel tekerlekli sandalyelere göre büyük bir avantaj sağlamaktadır.

AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYELERİN HIZLARI NE KADARDIR?

Akülü tekerlekli sandalyeler saatte 12 ile 16 km arasında hız yapabilmektedir.  Bu durum akünün gücüne bağlıdır.  Fakat çoğu akülü tekerlekli sandalye 8 km hız yapabilmektedir.

AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYELERİN FİYATLARI?

Akülü tekerlekli sandalyelerin fiyatları 5 bin ile 15 bin TL arasında değişmektedir.  Akülü tekerlekli sandalyenin boyutu, ağırlığı ve özellikleri fiyatları etkilemektedir.  Ucuz olan tekerlekli sandalyelerin fiyatı 5 bin TL olsa da iyi bir akülü tekerlekli sandalyenin fiyatı 10 bin TL’den az değildir.

AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYE BATARYALARI NE KADAR DAYANMAKTADIR?

 Tamamen şarj edilen akülü sandalye bataryaları 12 ile 25 saat arasında dayanabilir.  Tekrar şarj etmeden önce ise 16 ile 30 km arasında yol gidilebili . Tamamen şarj etme işlemi ise 8-10 saat sürmektedir. Fakat akülü tekerlekli sandalyelerin batarya kullanım ömürlerini bazı durumlar etkileyebilmektedir. Akü yaşı, sürücü ağırlığı ve kullanılan arazi gibi faktörler kullanılan bataryaların ömürlerini etkilemektedir.

AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYELERİ SGK KARŞILIYOR MU?

Ellerini kullanmayan engelli bireyler için üretilen akülü tekerlekli sandalyeleri Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) karşılamaktadır . Ellerini kullanabilen engellilere ise SGK ödemesi yapılmıyor.  Akülü tekerlekli sandalyelerin SGK tarafından karşılanması için sağlık raporu, reçete, fatura ve kimlik gibi belgeler istenmektedir. Ayrıca akülü tekerlekli sandalye bağışı yapan bazı kuruluşlarda bulunmaktadır. Valilik, kaymakamlık, vakıflar ve bazı özel kuruluşlar bu sandalyelerin bağışında bulunmaktadır. Sizlerde eğer isterseniz engelli sevdiklerinize bu akülü tekerlekli sandalyelerden alarak onların hayatını kolaylaştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:
Ev Dekorasyonunda Kumaş Seçimi
Bebek Odası Dekorasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.