ANTALYA TURİZM OLANAKLARI

Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Antalya Türkiye’nin en turistik yerlerinden.  Antalya denilince aklımıza her şey dahil turistik oteller geliyor.  Bu yüzden milyonlarca turist Antalya’yı keşfedemeden otellerinde tatillerini geçiriyor. Fakat bu güzel ilde keşfedilmeyi bekleyen onlarca tarihi ve kültürel yer bulunuyor.  Türkiye’nin birçok yeri gibi Antalya’nın da tarihi çok eskilere hatta antik çağlara kadar uzanıyor. Bergama Kralı II. Attalos milattan önce 2. Yüzyılda şehri yeryüzündeki cennet olarak inşa ettirmiş. 1930 yılında da Mustafa Kemal Atatürk Antalya’yı ‘Yeryüzündeki en güzel yer’ olarak tasvir etmiştir. Şehir Bergama Krallığı’ndan sonra Bizans, Roma Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. 1. Dünya Savaşı’nda İtalyan işgaline uğrayan şehir Kurtuluş Savaşı’yla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin en gözde turistik mekanlardan birisi haline gelmiştir.

ANTİK ÇAĞLARDAN OSMANLI’YA BİR TARİH NOKTASI

Antalya çocuklu ailelerden sırt çantasıyla yeni yerler keşfetmek isteyen herkese hitap edebilecek mekanlar sunan bir şehir.  Şehre gelenlerin ise ilk görmesi gereken yerlerden birisi de Kaleiçi. Kaleiçi Osmanlı dönemine ait evleriyle ve tarihi yapılarıyla dikkat çekiyor.  Burada Alaeddin Keykubat döneminde yapılan ve İslam’ın ilk eseri olan Yivli Minare ve Roma İmparatoru Hadrianus’un M.Ö. 130’da ziyareti sırasında yapılan Hadrian Kapısı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında. Şehir tarihi olunca birçok antik kente de ev sahipliği yapıyor. Antalya ile turistik ilçesi Alanya arasında yer alan Aspendos Antik Kenti, Side’deki Apollon Tapınağı ve Side Antik Kenti bu antik kentlerden en ünlü olanları. Ayrıca Perge Antik Kenti hamam ve çeşmeleriyle dikkat çeken antik kentlerden.

SERİNLEMEK İSTEYENLER MAĞARALARA

Şehirde Antalya mağaralarını da mutlaka ziyaret edin. Yazları yüksek nem nedeniyle serinlemek için sizlerde Antalya mağaralarına sığınabilirsiniz. Damlataş, Dim ve Karain bu mağaralardan ilk akla gelenler. Ayrıca Türkiye’nin en büyük yer altı gölüne sahip olan İbradı İlçesi’ndeki Altınbeşik Mağarası serinlemek isteyenleri bekliyor.  Bu mağaralardan ise en çok dikkati çeken içinde ilk insan yaşayan mağara olan Karain mağarasıdır.  

DOĞAYI MUTLAKA YAŞAYIN

Antalya tarihi noktalarının dışında doğal güzellikleriyle de dikkat çekmektedir. Yüksek noktalardan şehre baktığınızda karşınıza enfes bir deniz manzarası ve yemyeşil bir doğa çıkmaktadır.  Eğer yolunuz Manavgat’a düşürse Oymapınar gölünü ziyaret edebilirsiniz.  Kurşunlu ve Düden Şelalesi de size fotoğraf çekmek için muhteşem manzaralar sunmaktadır.  Eğer bir parkur belirleyip cennet gibi yollarda yürüyüş yapmak istiyorsanız Likya Yolu’ndan da geçebilirsiniz.

DENİZİN KEYFİNE VARIN

Antalya’nın kıyı şeridi 630 kilometre kareyi bulmaktadır. Bu açıdan ise adından Dünyada da söz ettirmektedir.  En güzel plajlar ise Kaş ve Kalkan Bölgesi’nde yer almaktadır. Ayrıca kimsenin bilmediği veya az kişinin denize girdiği onlarca da plaj bulunmaktadır. Kekova Koyu, Gökkaya Koyu ve Limanağzı plajları sizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Kemer’in ve Alanya’nın da denizi her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır.  Alanya’daki Kleopatra plajı ile meşhur Kemeraltı Plajı’da Dünyaca ünlüdür.

YÜZMEK İNSANI AÇIKTIRIR

Yüzmek efor sarf edildiği için insanı acıkmaktadır.  Eğer şehre gelip otelden çıkmıyorsanız Antalya yemek kültürü konusunda çok şeyi kaçırabilirsiniz.  Eğer kahvaltı yapacaksanız Antalya’nın merkezinde çok güzel kahvaltı noktaları bulunmaktadır.  Akşamları balık keyfi içinde Lara bölgesini keşfedebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız;
Karabük Turizm Olanakları

One thought on “ANTALYA TURİZM OLANAKLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.