OYUN KONSOLU TARİHİ 2

Geçen yazımızda bahsettiğimiz oyun konsolu tarihinin devamını bu yazımızda bulabilirsiniz. Diğer yazımızda oyun konsollarının nesillere ayrıldığını görmüştük ve dördüncü nesle kadar bahsetmiştik. Bu yazımıza beşinci nesil ile başlayalım.

Beşinci Nesil Oyuncu Konsolu

1993 yılına gelindiğinde oyunlar artık grafik açısından gelişim göstermiştir. Aynı 3d oyun oynanabilen beşinci nesil konsollar piyasaya sürülmüştür. Dönemin en sarsıcı olayı Atari’nin başına gelmiştir. Aslında iyi bir konsola sahip olan Atari (Atari Jaguar) kötü tanıtım ve pazarlamanın kurbanı olmuştur. piyasadan çekilmesinin sebebi olmuştur. O dönemde oyun konsollarının iki devi olan SEGA ve Nintendo konsollarını çıkarmıştır. SEGA ” Sega Saturn ” konsolunu piyasaya sürmüştür. Nintendo ise Nintendo 64 konsolunu piyasaya sürmüştür. Her şey SEGA ve Nintendo için güzel giderken, Nintendo ile üretimde aracı olan Sony anlaşmazlık yaşamıştır. Resmen Sony, anlaşamıyorsak size rakip oluruz politikası ile piyasaya ilk CD kullanabileceğimiz Playstation ile giriş yaptı. Bu konsolda bulunan 32bit ve 64 bit teknolojisi ile daha yüksek çözünürlüklü oyunlar oynanmaktadır. Bu dönemde konsollar artık sadece oyun oynamak için değil multimedya aracı olarak kullanılabilme özelliği geldiği için çok amaçlı kullanım sağlamaktaydı. Özellikle Playstation cihazında müzik ve film izleme özelliği onu öne çıkarmıştır.

Playstation
Sega Saturn
Nintendo 64
Altıncı Nesil Oyun Konsolu

Altıncı neslin başlangıcını piyasadan büyük pay kaybeden SEGA yapmıştır. SEGA’nın pazardan kaybettiği payı geri kazamaktı. Bundan dolayı devrimsel özelliklere sahip konsol ( SEGA Dreamcast ) yapmıştır. Çevrimiçi arayüz oluşturma ilk bu dönemde yapılmıştır. Daha sonra bu olay diğer konsollara öncü olmuştur. Sony ise piyasaya sürdüğü Playstation 2 ile SEGA’nın piyasadan çekilmeye itmiştir. Bunun en büyük sebebi ise Playstation 2 tarihin en çok satılan konsolu olmuştur. Bu dönemde Nintendo Game Cube adında konsol çıkarmıştır. Yine bu dönemde piyasaya yeni bir şirket katılmıştır. Xbox konsolu ile Microsoft ilk konsolunu çıkarmıştır. Teknolojik olarak 128-bit yüksek çözünürlük sunan dönemin konsolları 3d ses kalitesiyle çığır açmıştır. Yaptıkları bir diğer yenilik ise konsolların DVD’yi desteklemesidir. Bundan dolayı daha yüksek çözünürlüklü filmler izleme, müzik dinleme olanakları sağlamıştır. İnternet yine bu nesilde konsollar ile iyice bağdaşmıştır. Artık internete bağlı olan konsollar ile internet üzerinden alışveriş yapılmaktaydı.

SEGA Dreamcast
Playstation 2
Xbox

Yedinci Nesil Oyun Konsolu

2005 yılında henüz piyasaya bir önceki nesilde dahil olan Microsoft firması ikinci konsolu olan Xbox 360’ı piyasaya sürmüştür. Belirli bir süre piyasada tek olmanın avantajını kullanan Xbox’a rakip gecikmedi. Sony Playstation 3 ve Nintendo’da Wii oyun konsollarını piyasaya sürdü. Playstation 3 konsolu blu-ray teknolojisi ve sunduğu 1080i/p full HD çözünürlük ile diğerlerinin önüne geçti. Dönenmi diğer konsolları da dahil olmak üzere çevrimiçi arayüzü geliştirmiştir. Dolayısıyla bu konsollar standart bir bilgisayar gibi kullanılmaya başlanmıştır. Konsolların öne çıkan bir diğer olayı ise kablosuz olarak kullanılan joysticklere sahip olmasıydı. Nintendo ve Sony farklılık olarak hareket sensör algılayıcılı joystick üretmişlerdir. Xbox ise hareket sensörüne sahip olmadan çalışan Kinect piyasaya sürmüştür.

xbox 360
Nintendo Wİİ
Playstation 3
Sekizinci Nesil Oyun Konsolu

Sekizinci nesil Nintendo’nun 3Ds konsolunun çıkışıyla başlamıştır. Sony Playstation Vita’yı piyasaya sürmüştür. Daha sonra ise Nintendo Wii U’yu piyasaya sürmüştür. Gelişmeler devam etmekle birlikte 20 şubat 2013 tarihinde Sony Playstation 4’ü tanıtmıştır. 15 Kasım’da Kuzey Amerika’da, 29 Kasım’da ise Avrupa’da piyasaya sürülmüştür. Microsoft tarafı ise 21 Mayısta Xbox One’ı tanıtmıştır. Yeni nesil bu konsollarda televizyon hizmeti, bankacılık hizmeti önceki nesillerden kalan bilgisayar gibi kullanım hizmeti gibi hizmetleri sağlamaktaydı. Dolayısıyla bu nesil ile önceki nesillerden daha fazla çevrimiçi oyun özellikleri sunmuştur.

Xbox one
Playstation 4


Nintendo Wii U

Dokuzuncu Nesil Oyun Konsolu

Günümüz konsolları olan Playstation 5 ve Xbox Series X’in başı çektiği nesildir. Sony Playstation 4’ün üstünden yaklaşık 7 yıl geçmesiyle birlikte yeni konsolunu piyasaya 12 kasım 2020’de piyasaya sürmüştür. En büyük rakibi Microsoft ise Sony’den 2 gün önce 10 Kasım 2020’de Xbox Series X’i piyasaya sürmüştür. Diğer konsollara oranla daha büyük bir görünüme sahip olan Xbox ve Playstation yüksek çözünürlüklü oyun kalitesi ve kullandıkları ssd teknolojisi ile hızlı bir kullanım sunmuşlardır.

Playstation 5
Xbox Series X

Yazımızın ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.