MAKAS TARİHİ

Günümüzde el işlerinde, okullarda ve ofislerde kesmek, kesip açmak için makas kullanırız. Makas Tarihi hakkında neler biliyorsunuz? İşlerimizi kolaylaştıran bu basit fizik tabanlı aracı tarihte ilk kullanan kişi kimdir? Makasın o günden günümüze kadar olan değişimi ve gelişimi nasıldır? Bu yazımızda bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Makas Nedir?
Metal Makası
Metal Makası

İlk olarak makasın tanımı yapalım. Makas birbirine bakan yüzeyleri vardır. Makasın bu yüzleri sertleştirilmiştir ve yüzlerin uç kısımları keskin hale getirilmiştir. Makaslar birçok maddeyi keserler. Bazı maddelerin kendilerine özgü kesim makasları bulunmaktadır. Kağıt, ip, kumaş gibi maddeleri evlerimizde kullandığımız makaslar ile rahatlıkla kesebiliriz. Ancak kablo, metal levha gibi maddeleri kesebilmemiz için onlara özgü makasları kullanmamız gerekmektedir.

MAKAS TARİHİ

İlk Çağlar
İlk Çağ Makaslar
İlk Çağ Makaslar

Makas genel yargının aksine ilk olarak Leonardo Da Vinci tarafından kullanılmamıştır. Tarihçilerin araştırmaları makasın ilk olarak 3000-4000 yıl önce Orta Doğu’ da icat edildiğini ve kullanıldığını göstermektedir. En eski bulunan makasın incelemesi yapıldığında 3000 yıllık olduğu öğrenilmiştir. Yaklaşık 1500 yıl öncesinde ise Antik Mısırlılar makasa en çok benzeyen aleti icat etmişlerdir. Yaptıkları makasın teknik özellikleri; makas tunç iki bıçaktan oluşmaktadır. bu bıçaklar yay ile birbirine sıkıştırılır ve kesme işlemi böyle yapılmaktadır. Günümüz makasına en çok benzeyen ise Antik Romalılar tarafından icat edilmiştir. Antik Romalılar makası icat ettiği tarih MS 150 civarlarıdır. Romalılar da, Mısırlılar gibi makaslarını tunç ve demirden yapmışlardır.

Modern Makas

Çelik Makas
Çelik Makas

14. Yüzyılda Fransa Rougier’de makas ilk defa görülmüştür. Bu dönemde 33 çift makasa rastlanmıştır. Yapılan araştırmalara göre bu makasların bir terziye ait olduğu söylenmiştir. Ancak bununla ilgili kesin bir icattan bahsedilemez. 15. Yüzyıl Avrupa’sında demir dövme yöntemlerinin gelişmesinden kaynaklı olarak makas üretiminde de gelişmeler olmuştur. 1761 yılında Robert Hinchcliffe tarafından dökme demirden yapılan makas Sheffield’da icat edildi. Ayrıca Hinchcliffe çelikten makas yapan ilk kişidir. O dönemde çoğu makas el ile dövülmüştür. Ancak 19 yüzyılda makasın tasarımı sadeleştirilmiştir. Bunun en büyük sebebi yüksek miktarda üretimi sağlamaktır. Makas tarihi bu tarihten itibaren sanayinin ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüze kadar süregelmiştir.

İlkler tarihi başlığında diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.