SEREBRAL PALSİ TEKERLEKLİ SANDALYE

Serebral Palsi hastalığı en çok çocuklarda görülmektedir. Beyin motorunun bozukluğu veya beyin felci olarak da adlandırılmaktadır.  Bu hastalıkta beyin ile vücut eş uyum sağlayamadığı için hareket etme kabileyi engellenmektedir.  Serebral Palsi bağırsak, solunum, mesane, yemek ve konuşma gibi beyin lobundaki motor becerileri ile kasların işlevlerini etkilemektedir.  Beyin hasarına neden olan birçok sebep bulunmaktadır. Genellikle bu hastalık doğumdan önce veya sonra meydana gelen bazı olaylardan dolayı oluşmaktadır.  Bunun yanı sıra çocuklarda meydana gelen menenjit, ağır sepsis, ve prematüre gibi durumlardan da kaynaklanabilmektedir.  Serebral Palsi hastaları en çok hareket etmede sorun yaşadığı için medikal tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duymaktadır.

Serebral Palsi Tekerlekli Sandalye
Serebral Palsi Tekerlekli Sandalye
SEREBRAL PALSİ TEKERLEKLİ SANDALYE HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİP OLMALIDIR?

Bu hastalığa sahip olan hastaların ailelerinin ilk olarak gerekli medikal ürünlere sahip olmaları gerekmektedir. Eğer sahip olmazlarsa hayatları daha da zorlaşmaktadır. Serebral Palsi Tekerlekli Sandalye iki modelden oluşmaktadır.  Bebek, çocuk ve yetişkinler içinde ayrı olarak tasarlanmaktadır.  Fakat her iki modelde de bazı özelliklerin bulunması gerekmektedir.  Çocuklar için tasarlanan modelde ise mutlaka puset bulunmalıdır.  Pusetinde uzun süreli kullanımı için ayarlanabilir olması önemli bir avantajdır.  Serebral Palsi tekerlekli sandalyede mutlaka bulundurulması gereken ilk önemli özellik ise baş destekleyici aparatıdır.  Eğer baş destekleyici aparat olmaza kullanıcının boynu öne doğru gider ve dengesini sağlayamaz.  Saatler boyunca çocuklar bu tekerlekli sandalyede kalmaktadır.  Bu yüzden çocuklar için tasarlanan Serebral Palsi Tekerlekli Sandalyenin renginin ve kumaş deseninin çocuklara hitap etmesi oldukça önemlidir.  Oturulan minderin ise medikal malzemelerden yapılan ortopedik olması gerekmektedir.  Bu hastalar için tekerlekli sandalyeler bir nevi hayat arkadaşı olmaktadır. Bu yüzden sırt yatma özellikli ve ayakların kalkar olması bu tekerlekli sandalyeler için gereklidir.

SEREBRAL PALSİ ENGELLİ SANDALYE FİYATI

Engelli sandalye seçimi kişiye özel olarak yapılmalıdır. Hastanın ihtiyaçları ve bütçe dengesi göz önüne alınmalıdır. Öncelik hastanın rahatı ve konforu olacağı için yukarıda saydığımız özelliklerin tekerlekli sandalyede bulunması gerekmektedir. Serebral Palsi Tekerlekli Sandalye fiyatları da 2 bin TL ile 15 bin TL arasında değişmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

Sağlıklı Yaşam, Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Stres yönetimi, Stres yönetimi nedir, nasıl olur ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.