BİSİKLET TARİHİ

Küçük yaşlarda sahip olmak can atılan bir araçtı bisiklet. Kimisi rengine kimisi teknik özelliklerine göre bisiklet ister ve sahip olurdu. Bazıları ise aldıktan sonra kendine has süslemeleri ile bisiklete farklı bir hava katardı. Peki bisiklet ilk hangi amaçla ortaya çıkmıştır? Bisikleti ilk icat eden kişi kimdir? Bisikletin günümüz tasarımına gelene kadar geçirdiği aşamalar nelerdir? Bu yazıda bunlara cevap arayacağız.

Tarihte İlk Bisiklet
celeripede

Tarihte bisiklete benzer değişik araçlar icat edilmiştir. Günümüz bisikletine tasarım olarak en çok benzeyen ise 1790’lı yıllarda Fransız Comte de Sivrac tarafından üretilmiştir. Bu bisikletin pedalları yoktur. Araç ayaklar ile desteklenerek hareket etmektedir. Gidonu ( bisiklet direksiyonu) olmayan bu bisiklet vücudun sağa ve sola hareketiyle yön değiştiriyordu. Sert ve ahşap bir yapıya sahip olan bu araç “celeripede” olarak adlandırılmıştır. 1817 yılında, Alman Karl Drais tarafından yeni özelliklere sahip bir bisiklet icat edilmiştir. Bu bisiklet gidon, sele vardır ve bunların yanı sıra fren, demir tekerlek, janta sahiptir. Ahşap çerçevesi olan bu bisiklet, 22 kg ağırlığa sahipti. Günümüz bisikletine en uygun olan,1839 yılında İngiltere’nin Courthill kasabasında demirci olan Kirkpatrick Macmillan tarafından icat edilmiştir. İskeleti tahtadan ve tekerleri demirden olan bu bisiklet 27 kilo ağırlığındaydı. Bu bisikletin pedalları vardı ve pedallar krank ile arka tekere bağlanmıştır. Pedallar öne doğru hareket edince bisiklet öne doğru hızlanmaktaydı.

Velocipede

1850 yıllarda 3. ve 4. teker eklenen tasarımlar ortaya çıkmasına rağmen çok fazla rağbet göremedi. 1860’lı yıllarda Pierre Michaux ve oğlu ile icat ettikleri modelde pedalları ön tekerleğe sabitlediler. Bu düşünce bisikleti hareket ettirme yönünden işleri kolaylaştırsa da, ağır metallerden yapılan gövdesi ve demir çerçeveye sahip tekerleri yüzünden çukurlarda insanları zor duruma düşürüyordu. Bu bisiklete “velocipede” adını verdiler. 1868 yılında Traffault adında bir başka Fransız tekerlerin çevresini kauçuk yapımı lastik ile kaplayarak çukurlarda alınan darbelerin biraz da olsa azalmasını sağladı.

Günümüz Bisikletine En Uygun Tasarım

1885 yılında İngiliz John Kemp Starley tarafından geliştirilen bisiklette ki en büyük fark iki eşit büyüklükte teker ve zincir bulunmasıydı. Bundan önceki bisikletlerde olduğu gibi gidonu ve selesi bulunmaktadır. Bu bisiklet bundan önceki modellere göre daha rahat, daha hızlı ve manevra kabiliyeti yüksek bir araç olmuştur. Daha sonra teknolojik gelişmelere bağlı olarak tekerler hava ile şişirildi. Vites sistemleri geliştirildi bu da bisikleti daha konforlu hale getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.