OYUN KONSOLU TARİHİ

Günümüzde oyun sektörü çok büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Oyunları bize ulaştıran araçların bunda çok büyük payı vardır. Oyun konsolu ise belki de bu olayın başında gelmektedir. Ayrıca oyun konsolları, oyunların gelişmesinde büyük kitlelere ulaşmasında ve sektörün büyümesinde önemli rol oynamıştır. Oyun konsolları ile ilk başta oynanan oyunlar sıradan aşırı basit fonksiyonlara sahip oyunlardı. Daha sonra gelişen teknoloji ile birlikte oyunları ve konsollarda gelişim gösterdi. Peki ilk oyun konsolunu hangi firma icat etmiştir? Hangi oyun ilk defa konsol ile oynamıştır? Günümüz teknolojisine uygun bir şekilde konsollar nasıl değişim göstermiştir? Bu yazımızda bunlara cevap arayacağız.

Tarihte İlk Oyun Konsolu ( Birinci Nesil)

Magnavox Odyssey konsolu
Magnavox Odyssey

Oyun konsollarına geçmeden önce gelin ilk sanal oyun ne zaman çıkmıştır, buna göz atalım. Tarihte ilk sanal oyun 1958 yılında “Tennis For Two” adında bir oyundur. Bu oyun osiloskop adı verilen bir cihazın üzerinde gösteriliyordu. Daha sonra 1962 yılında ise ” Massachusetts Institute of Technology ” laboratuvardında bulunan bir PDP-1 adlı bilgisayar ile bunun bilinen ilk dijital oyun olan ” Space War ” oyunu dizayn edilmiştir. 1968 yılına geldiğimizde ise prototip olarak günümüzdeki oyun konsollarına benzeyen konsol tasarlanmıştır. Ralph Baer isminde bu mucit konsola Brown Box adını vermiştir. Bu konsol 1972 yılında ” Magnavox Odyssey ” adıyla piyasaya çıkmıştır.

Atari PONG konsolu
Atari PONG

Birinci nesil konsolların belki de en olumsuz özelliği konsolların genellikle 1 oyun ile çıkmış olmalarıdır. Bu oyunlar ekranda kare bir noktayı tenis oynama mantığı ile karşı tarafa göndermek üzerine kurulmuştur. Ancak Magnavox Odyssey ve Philips Telespiel adlı konsollar farklı kartuşlar sayesinde aynı tür oyunu farklı varyasyonlar ile oynanabileceği sistem ile farklılık oluşturmuştur. Konsollara gösterilen ilgi ile birlikte diğer firmaların bu işe girmesini sağlamıştır. Atari firması çıkardığı ” PONG ” adında konsolu ile Brown Box konsolunu tahtından indirmiştir.

İkinci Nesil Oyun Konsolu

İkinci nesil konsolların çıkış yılı olarak 1976 gösterilir ve öncü konsolu ise  Fairchild Channel F’dir. 1977 yılında ise Atari firması tarafından Atari 2600 piyasaya sürülerek konsol çılgınlığı başlamıştır. Atari 2600 renkli oyun oynama özelliği getirmiştir. Ayrıca Joystick ile kullanım da sunan Atari 2600 dönemin en popüler cihazı olmuştur. Böylece Atari konsolların gelişimi için büyük bir olayı başarmıştır.

Fairchild Channel F konsolu
Fairchild Channel F
Atari 2600 konsolu
Atari 2600
Üçüncü Nesil Oyun Konsolu

Üçüncü nesil konsolların başlangıcı Nintendo’nun efsanesi olan NES (Nintendo Entertainment System) piyasaya sürmesiyle olmuştur. Bu olay olurken takvim 1983 yılını göstermekteydi. Bunun dışında aynı döneme damga buran bir diğer konsol ise SEGA Master System’dir. O dönemde 8 bit gelişmiş grafik, çok kanallı ses ve Joy-pad kullanımı sağlayan bu cihaz büyük yankı uyandırmıştır. Dolayısıyla bu olay konsollarda büyük satış rakamlarının önünü açmıştır.

Nintendo Family Computer konsolu
Nintendo Family Computer
SEGA Master System konsolu
SEGA Master System

Dördüncü Nesil Oyun Konsolu

Dördüncü nesil konsollarda yine SEGA ve Nintendo çekişmesini görüyoruz. 1988 yılında SEGA firması Mega Drive adında konsolunu piyasaya sürmüştür. 16 bit yüksek grafikli deneyim yaşatan konsola karşılık Nintendo’da bir konsol çıkarmıştır. Bu konsol Nintendo firmasının SNES adında konsoludur. Bu konsol 16 bit grafik ve yeni ses motorlarıyla güçlü bir cihazdır. Bu gelişmeler ışığında atari salonlarında oynanan oyunlar artık evlerde oynanmaya başlanmıştır. Dolayısıyla Dijital oyun dünyası, oyun salonlarından evlere yönelmiştir.

SEGA Mega Drive
SEGA Mega Drive
Nintendo SNES
Nintendo SNES

Yazımızın devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.