FOTOĞRAF MAKİNESİ TARİHİ

Günümüzde her telefonda iyi kötü fotoğraf çekme işlevi vardır. Gelişen teknoloji ile fotoğraf makinesi bir telefonun içerisine sığdırılmıştır. Tarihte ilk fotoğraf makinesi tabi ki böyle değildi. İlk fotoğraf makinesinin geliştirilmesi epey uzun bir zaman almıştır. Bu makineden önce ışığın ve yansımanın aşamaları keşfedilmiştir. Daha sonra keşfedilen ışığın bu yönleri ile resim yapma çalışmaları yapılmıştır. Çalışmalardan sonra fotoğraf ve fotoğraf makinesi hayatımıza girmiştir. Peki fotoğraf makinesinin ve fotoğraf makinesine gelene kadar ki süreçte keşifler ne zaman ve kimler tarafından yapılmıştır? Bu yazımızda bunlara cevap arayacağız.

Kara Kutudan Fotoğrafa

Camera obscura temsili görsel
Camera Obscura

Dünyada fotoğraf makinesine en benzer icat 1300 yılında ” Camera Obscura ” adı verilen objektifsiz bir araçtır ve Araplar tarafından icat edilmiştir. Bu makine çevresinde olanları resim olarak ekrana yansıtan bir araçtır. Bu yansıtma tekniği onu optik ( ışık) bir araç yapmaktadır. Bu makinenin pratik bir hale gelmesi için uzun yıllar geçmiştir. 1550 yılında Nürnbergli Cardan adında bir bilim adamı kameranın önündeki deliğe bir cam küre yerleştirmiştir. Bu ilk modern fotoğraf makinesinin temellerini atan bir çalışma olmuştur. Kamera obscura’nın isim babası ise Johannes Kepler’dir. Kamera obscura’yı taşınabilir bir araç haline getirerek büyük bir adım atmıştır. 1826 yılında Fransız bilim adamı Nicéphore Niepce tarihteki ilk fotoğrafı çekmiştir. Niepce karakutu kullanarak görüntüyü kurşun ve kalay alaşımının üzerine düşürmüştür. Bu alaşımın üzerinde bitümen adında bir organik madde vardı. Bitümen ışığa duyarlı bir maddedir. İlk başta biraz bulanık olan görüntünün tamamen görünmesi için 8 saat beklenmesi gerekiyordu.

Gelişen Fotoğraf Makinesi

N. Niepce ilk Fotoğraf çalışması
N. Niepce ilk Fotoğraf

1826 yılında Niepce çektiği ilk fotoğraf ile birlikte bu konu üzerinde daha fazla çalışmaya başlamıştır. Daha keskin bir görüntü yakalamak için çalışmalarını sürdüren Niepce bu çalışmalarını tamamlayamadan hayatını kaybetmiştir. Ölümünden sonra iş arkadaşı ve ortağı olan Louis Daguerre onun çalışmalarını devam ettirdi ve tarihler 19 ağustos 1839 yılını gösterdiğinde ise Louis Daguerre şu açıklamayı yaptığı söylenmektedir. ” Burjuvalara müjdeler olsun yepyeni bir oyuncak icat edildi.” Diğer bir kaynakta ise söyle söylediği rivayet edilmektedir, ” Sayın Baylar, doğa ışık aracılığıyla bir yüzeyin üzerine geçirildi.” William Henry Fox Talbot ise buluşuyla birlikte ilk defa ” Fotoğraf ” kelimesini kullanmıştır. Böylece modern fotoğrafçılığın temelini atmış oldu.

Fotoğraf Makinesi Filmleri
George Eastman ve kurucusu olduğu kodak
George Eastman & Kodak

1888 yılında George Eastman 10 poz çekebilen brömür kaplı jelatin rulolar bulunan kodak fotoğraf makinesini piyasaya sürmüştür ve fotoğrafçılara büyük kolaylık sağlamış oldu. 1870 yılında Hermann vogel tarafından emülsiyonları çeşitli banyolara yatırarak duyarlılığı artırmanın yolunu bulmuştur. 1880 yılında mavi ve yeşile duyarlılığı olan ancak kırmızıya duyarlılığı olmayan ortokromatik filmlerin dışında kırmızı dahil bütün renklere duyarlı olan pankromatik filmler oraya çıkmıştır. 19. ve 20. yüzyıllarda ise gelişen teknolojiye bağlı olarak çeşitli astigmat mercekler ve selüloz asıllı filmler kullanılmıştır. Daha da gelişen fotoğraf makineleri artık telefonlarda bile kullanılmaktadır. Telefonun tarihsel gelişimini incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.