İLK TELEFON

Günümüzde hemen hemen herkes bir telefona sahiptir. Telefon artık günlük yaşantımızda bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bunun en büyük sebebi uzaklık farketmeden iletişimi sağlamasıdır. Peki ilk telefonu icat eden kimdir? İcat edilmesini sağlayan sebep neydi? Gelişen teknolojinin telefona yansıması nasıl olmuştur?

Telefonun İcadı
Telefonun resmi olmayan ilk mucidi
Antonio Meucci

Herkesin bildiğinin aksine telefonu ilk icat eden kişi Alexander Graham Bell değildir. İlk olarak Floransalı Antonio Meucci telefona çok benzeyen bir araç icat etmiştir ve patentini 1871 yılında almıştır. Daha sonra patentini yenileyemeyen Meucci bu aracın patent haklarını kaybetmiştir. Alexander Graham Bell telefona benzer aracı icat edip patent haklarını alarak resmi olarak telefonu icat eden bilim adamı unvanına sahip olmuştur. Graham Bell telefonu geliştirirken ona Charles Sumner Tainter yardımcı olmuştur. Bu ikili radyofon adı altında telefonu icat etmiştir.

Graham Bell ve Tainter ilk telefon
G.Bell & Tainter

Telefonun icadının öncülüğünü Tainter’in teller üzerinde yaptığı çalışmalar sırasında tellerin sesi ilettiğini keşfetmesi etti. Böylece teller kullanarak uzakta olan kişilerin birbirleriyle iletişim kurabileceğini düşünmüşlerdi. Graham Bell bu yöntemi kullanarak defalarca denemeler yapmış başarısız olmuştur. En sonunda bu iki bilim adamı ilk başarılı denemelerini yapmıştır. Tarihler 15 şubat 1880 yılını gösterdiğinde Washington’da 13. caddede bulunan Franklin School tepesine verici yerleştirdiler. Daha sonra Tainter eline ahizeyi alarak Graham Bell’e seslenmeye başladı ve şunları söyledi: ” Bay Bell… Bay Bell… Beni duyabiliyorsanız, lütfen pencerenin önüne gelin ve şapkanızı sallayın” Sonra Graham Bell, 14. cadde de bulunan laboratuvarın pencersinin önüne gelerek biraz bekledikten sonra şapkasını salladı. Bu olay her ne kadar küçük gibi görünse de Dünya tarihini değiştiren telefonun icadının ilk başarılı görüşmesiydi.

Telefonun Yayılması

Telefonun icadı büyük ses getirmiştir. Abd başta olmak üzere telefon sürekli yayılım göstermiştir. İlk şebeke ağı Abd’de kurulmuştur. Daha sonra bu ağ büyüyerek dünya geneline yayılmıştır. Bizim ülkemize ilk telefon hattı 1908 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Kadıköy ve Beyoğlu hattı 1911 yılında hizmete açılmıştır. İlk otomatik telefon 1926 yılında Ankara’da kurulmuştur ve diğer ilk merkezlerinde de kurulmaya başlanmıştır. 1970 yılından sonra PTT’nin yaptığı çalışmalarla telefon ülkemizde popüler olmaya başlamıştır.

One thought on “İLK TELEFON

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.