Hearts of Iron IV Launcher Rehberi

Merhaba oyunsever dostlar bu rehber serisinde Herats of ıron IV ‘ün oynanışını anlamayanlar veya bazı kısımlarında takılanlar için Launcher bölümünden başlayıp oynanış ayrıntılarına kadar sürecek kapsamlı bir rehber serisi şeklinde olacaktır. İlk olarak Hearts of ıron IV oyuna girdiğimizde karşımıza çıkan Launcher ekranı ile rehberimize başlayalım.

Oyunu ilk açtığımızda karşımıza oyunu başlatabileceğimiz bu tarz bir launcher ile karşılaşıyoruz. (Zaman içerisinde Launcher sürümü değişebilir ve bazı bölümleri değişime uğrayabilir ancak içerisinde bulunan bölümlerin işlevleri ve kullanımları benzer kalacaktır eğer çok büyük bir değişikliğe uğrarsa rehber güncellenecektir)

Hearts of Iron 4 Launcher Ekranı (Sürüm:1.10.4)
Hearts of Iron 4 Launcher Ekranı (Sürüm:1.10.4)

İlk bakışta karışık gözükmese de oyuna mod, dlc gibi eklentiler eklemek ya da çıkartmak istediğimizde neyin nerde olduğunu anlamakta zorluk çekebiliyor veya gözden kaçan kısımlar olabiliyor. Şimdi launcher üzerinde bulunan bu kısımları tek tek inceleyelim.

Paradoks Oturumu Açma ve Oyun Dili Değişimi

Launcherın sağ üst tarafında bulunan butondan oyununuzun dilini değiştirebilir ve paradoks hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Oyunda şuanlık sadece launcherında Türkçe çeviri bulunmaktadır. Oyun içi dil genellikle İngilizce olur.

Hearts of Iron 4 Oturum Açma ve Dil Değiştirme Menüsü
Hearts of Iron 4 Oturum Açma ve Dil Değiştirme Menüsü
Oynanış Seti Seçim Bölümü

Oynanış seti kısmından ise modlar bölümünde önceden eklediğiniz modalarınızı bir set haline getirterek, modlar bölümünde diğer modlarla uğraşmadan buradan kolayca seçebilmenize olanak sağlar.

Hearts of Iron 4 Oynanış Seti Seçim Kısımı
Hearts of Iron 4 Oynanış Seti Seçim Kısımı

Örneğin ben Modern Day modu, Coloured Buttons ve Formable Nations modlarının olduğu bir mod seti yapıp adını Günümüz modu koyuyorum ve artık sadece günümüz modu ile ilgili istediğim modların olduğu bir liste ile karşılaşıyorum. Eğer başka modlarla oynamak istersem yeniden bir set oluşturabilir veya direkt İnitial Playset üzerinden seçebilirim.

Burda dikkat edilmesi gereken husus modların oyununuzun sürümüyle ve birbirleriyle uyumlu olmasıdır. Yani iki farklı tarihsel zamanda geçen Modern Day modu ile 1. Dünya Savaşı konulu modları seçerseniz ya da aynı set üzerinde bulundurursanız oyununuz açılmayabilir ya da oyun içi hatalar ve saçma şeyler ile karşılaşabilirsiniz.

Kişisel Oynanış Seti Oluşturma Menüsü
Kişisel Oynanış Seti Oluşturma Menüsü
Oyun İçi Haberler Bölümü

Haberler kısmı ise oyun içi güncellemeler veya etkinlikler ile ilgili güncel haberlerin gözükmesini sağlar.

Oyun ile ilgili Bildirilerin Gözüktüğü Kısım
Oyun ile ilgili Bildirilerin Gözüktüğü Kısım

İndirilebilir İçerikler Bölümü

İndirilebilir içerikler kısmı aslında Genişleme, İçerik ve Birim paketlerinin olduğu kısımdır. Yani aldığınız DLC ve Ek Paketler burada gözükür. Sol alt kısımda bulunan DLC’leri Yönet butonuna basarak buradan isteğiniz DLC veya Ek Paketi açıp kapatabilirsiniz.

İndirilebilir İçerik Menüsü
İndirilebilir İçerik Menüsü

Eğer oyundaki sahip oladuğunuz tüm DLC’lerin ne olduğunu görmek istiyorsanız DLC’leri İncele butonuna basarak sahip olduğunuz diğer tüm DLC’leri görebilirsiniz. Hepsini kapat seçeneği ile oyununuzda seçili olan tüm DLC’leri kapatarak oyuna sıfır DLC ile girmenize olanak sağlar. Eğer yeni bir DLC aldıysanız, aldığınızda ya da oyunu açtığınızda oyun güncelleme yaparak Dlc’niz otomatik olarak aktif olacaktır ayrıca bu bölüme girmenize gerek yoktur.

DLC'leri Etkinleştirme Menüsü
DLC’leri Etkinleştirme Menüsü
Modlar Bölümü
Hearts of İron 4 Modlar Menüsü
Hearts of İron 4 Modlar Menüsü

Hearts of İron 4’ün en güzel ve oyunun ömrünü uzatan yegane unsur ücretsiz modlarıdır. Oyuna birden çok senaryo ve alternatif tarih seçenekleri sunan bu modlar sayesinde oyun daha da keyifli bir hale gelmektedir.

Modlar butonuna bastığımızda karşımıza ilk olarak oynanış setimizin kurulu olduğu bir mod listesi çıkacaktır. Bu mod listesi önceden ayarladığınız bir liste ya da Initial Playset listesi olabilir. Bu listeyi ‘Oynanış Setini Yönet’ butonundan değiştirebiliriz. ‘Tüm Modları Yönet’ kısmından sahip olduğunuz tüm modaları görebilirsiniz. ‘Modlama Araçlar’ kısmı ise kendi modumuzu oluşturabilmemize olanak sağlar.

Yüklü Tüm Mod Listesi
Yüklü Tüm Mod Listesi

Eğer bir modu hesabınızdan kaldırmak istiyorsanız Tüm Modları Yönete gelerek buradan kaldırmak istediğiniz modun sağ alt kısmında bulunan üç noktaya tıklayıp karşınıza çıkan Steam Workshop’ta aç seçeneğini seçiniz. Sonra karşımıza çıkan sekmeden abonelikten çık butonuna tıklayarak hesabınızdan bu modu kaldırmış olursunuz. Diğer bir yöntem ise direkt steam kütüphanenizden oyunu bulup, oyunun atölyesine girip gözat kısmından abone olduğum ögeleri gösteri seçip ordan aboneliğinizi iptal edebilirsiniz.

Launcher Üzerinden Mod Kaldırma İşlemi
Launcher Üzerinden Mod Kaldırma İşlemi
Oyunun Atölyesinden Mod Kaldırma İşlemi
Oyunun Atölyesinden Mod Kaldırma İşlemi

Ayarlar

Oyun içinden de yapabileceğimiz gibi oyuna girmeden önce oyunu yayınlayacağınız ekranı, grafik ayarlamalarını, oynanış gibi küçük birkaç ayarlamayı buradan yapabilmemize olanak sağlar.

Hearts of Iron 4 Ayarlar Menüsü
Hearts of Iron 4 Ayarlar Menüsü

Evet dostlar Launcher üzerinden anlatacaklarım bu kadar. Burada anlatılan dışında bulamadığınız bir şey olursa yorumlarda belirtebilirsiniz. Bir sonraki rehber olan Oynanışa girmeden önce yapılacakları anlattığım rehberde görüşmek üzere…

One thought on “Hearts of Iron IV Launcher Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.