Temettü Nedir ? Temettü Emekliliği Nedir?

Merhabalar, bugünkü rehberimizde temettü nedir, nasıl alınır ve temettü emekliliği nedir, nasıl olmaktadır gibi soruların cevaplarına bakacağız. O zaman lafı uzatmadan temettünün ne olduğunu anlatarak yazımıza başlayalım.

Temettü Nedir ?

Temettü, hissesi alınarak ortak olunan şirketin kârının bir kısmını dağıtmasından alınan paydır. Temettü verecek olan şirket, net dönem kârından vergi ve diğer giderlerini çıkartarak %20’den az olmamak kaydıyla kalan kısımdan hissedarlarına pay vermesine temettü dağıtımı denir. Temettü dağıtımlarının miktarının artışı incelenerek şirketin büyümesi hakkında fikir sahibi de olunabilir.

Temettü Nasıl Alınır ?

Temettü dağıtacak bir şirketten temettü alabilmek için o şirketin hissesine sahip olunması gerekmektedir. Temettüyü alabilmek için belirlenen ‘hak kullanım tarihinden’ 1 gün önce şirketin hissesini almanız yeterlidir. Temettü tarihlerine KAP duyurularından veya bizim güncel temettü tarihleri tablomuzdan bakabilirsiniz. Hisse senedini 1 gün önceden aldıktan sonra temettü tarihlerinde belirtilen ‘ödeme tarihi’ gününde aracı kurumunuz temettünüzü hesabınıza nakit olarak geçirmektedir.

Not: Temettüyü alayım sonra hemen satarım diye düşünüyorsanız, temettü ödemesi için şirketin kasasından nakit çıktığı için temettü alındıktan sonra hissenin fiyatı temettü miktarı kadar düşmektedir. O sebeple alınan temettü ile yine hisse alarak lot sayısını arttırmak daha mantıklı olmaktadır. Ayrıca iyi bir şirket kısa sürede yine eski fiyatına dönmektedir.

Temettü Emekliliği Nedir ?

Temettü emekliliği, düzenli olarak temettü veren şirketlerin hisselerini biriktirerek uzun bir süre sonra biriken bu hisselerden gelen temettülerin bir emekli maaşı alır gibi düzenli olarak alarak yapılan emeklilik sistemidir. Detaylı anlatmak gerekirse, ilk zamanlar yavaş yavaş yapılan alımların birikmesi ve ayrıca gelen temettü ödemeleriyle de yine aynı hisseye yatırım yaparak lot (hisse adedi) arttırılması ile hisse biriktirme işlemi yapılır. Ne kadar çok lot birikirse o kadar fazla temettü gelir ve bu sayede her temettü dağıtımında öncekinden daha fazla lot alınmış olur. Şirketler genelde yılda 1 kez temettü vermektedir. Örneğin 12.000 TL’lik bir temettü alıyorsanız bunu 12 aya böldüğümüzde 1000 TL’lik aylık geliriniz olmuş oluyor. Ne kadar çok lot biriktirilirse o kadar fazla gelir olmaktadır ve bu sayede de temettü emekliliği yapılabilir. Tabi temettü emekliliğinde dikkat edilecek hususların en başında seçilecek şirketin temeli sağlam ve güvenilir olması gerekir. Ayrıca sürekli kârını ve dolayısıyla temettüsünü arttıran büyük şirketlerin seçilmesi temettü emekliliği için önemli bir adımdır.

8 thoughts on “Temettü Nedir ? Temettü Emekliliği Nedir?

 • Geri bildirim: 2021 Temettü Tarihleri - NOUTEKNO

 • 1 Mayıs 2021 tarihinde, saat 10:58
  Permalink

  Merhaba geleceği sağlam iyi pirim yapacak her sene hem temettü hemde bedelsiz veren 5 tane hisse önere bilirmisiniz teşekkürler

  Yanıtla
  • 1 Mayıs 2021 tarihinde, saat 15:59
   Permalink

   Merhabalar, yorumunuz için teşekkür ederiz. Biz bu içeriği bilgilendirme amacı ile girmiş bulunmaktayız. Maalesef yatırım danışmanlığı kapsamına girdiğinden dolayı hisse önerileri vermemekteyiz.
   Anlayışınız için teşekkür eder iyi ve sağlıklı günler dileriz.
   -NOUTEKNO

   Yanıtla
   • 4 Mayıs 2022 tarihinde, saat 04:48
    Permalink

    bu nasıl oluyor benim hiç bilgim yok temettü nasıl alınıyor ilk nasıl başlanıyor telefon damı bilgisayardamı bunun programımı var bilgi veeirmisiniz

    Yanıtla
    • 9 Mayıs 2022 tarihinde, saat 14:49
     Permalink

     Merhabalar, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz.

     Temettü alabilmek için temettü verecek olan şirketin hissesini almanız gerekiyor. Hisseleri ise aracı kurumlardan alıyorsunuz. Bankaların veya özel şirketlerin hisse satışları bulunmaktadır. Örneğin Zborsa Ziraat bankasının hisse platformudur. Zborsa üzerinden hesap açarak hisseleri alabilirsiniz. Her aracı kurumun komisyon oranları farklıdır. Aracı kurumdan hesabınızı açtıktan sonra temettü verecek hisseyi bularak hissesini alabilirsiniz. Temettü alabilmek için “https://noutekno.com/finans/guncel-temettu-tarihleri.html” yazımızdaki hak kullanım tarihlerinden en az 1 gün önce hisseyi almanız gerekmektedir. Daha sonrasında aracı kurum ödeme tarihinden sonra temettüyü hesabınıza otomatik olarak yatırmaktadır. Zborsa ve diğer aracı kurumların tarayıcı üzerinden ve mobil uygulama üzerinden hisse alım satımına olanakları bulunmaktadır.

     İyi günler dileriz.
     -NOUTEKNO

     Yanıtla
 • Geri bildirim: Finansal Okuryazarlık, Para Yönetimi - NOUTEKNO

 • Geri bildirim: Hisse Senedi nedir? Hisse senedi türleri - NOUTEKNO

 • Geri bildirim: Özel Günler - Altın Ordu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.