Hearts of Iron IV Oyuna Giriş Rehberi

Merhaba oyunsever dostlar daha öncesinde Hearts of Iron IV Launcher Rehberi ile launcher kısmını detaylıca anlatmıştım, şimdi de bu rehberimizde oynanışa başlamadan önce yapılabilecek ayarlamaları anlatacağım.

DİKKAT! Bu rehberde oyunun Dlc’siz haline ek olarak birkaç Dlc paketi bulundurmaktadır ancak anlatılanlar genel kapsamda olup oyunun Dlc’siz sürümü içinde geçerli şeylerdir.

Hearts of Iron 4 oyuna giriş ekranı
Hearts of Iron 4 oyuna giriş ekranı

Oyuna ilk girdiğimizde karşımıza bu tarz bir ekran geliyor. Buradan tek ve çok oyunculu oynanışı, oyunu yapanlar hakkında bilgileri (Credits) ve ayarlar bölümüne girebiliyoruz.

Multiplayer
Hearts of Iron 4 Multiplayer listesi
Hearts of Iron 4 Multiplayer listesi

Multiplayer kısmında girdiğimizde karşımıza online serverların olduğu bir liste çıkıyor. Buradan oyun sürümüz ve versiyonunuz ile aynı olan bir severa giriş yapabilirsiniz.

Ayarlar
Hearts of Iron 4 Ses ayarı menüsü
Hearts of Iron 4 Ses ayarı menüsü
Hearts of Iron 4 Grafik ve Ekran ayarları
Hearts of Iron 4 Grafik ve Ekran ayarları
Hearts of Iron 4 Oyun İçi Erişebilirlik ve Harita üzerinde hareket hızı ayarlamaları
Hearts of Iron 4 Oyun İçi Erişebilirlik ve Harita üzerinde hareket hızı ayarlamaları
Hearts of Iron 4 Oynanışsal ayarlamalar
Hearts of Iron 4 Oynanışsal ayarlamalar

Ayarlar bölümünde ise oyunun oynanış ayarları, grafik ayarları, ses ayarları gibi pek çok ayar bulunmaktadır. Buradan kendinize uygun ayarlamaları yapabilirisiniz.

Yeni Bir Başlangıç
Hearts of Iron 4 Yeni veya kayıtlı oyunu başlatma ekranı
Hearts of Iron 4 Yeni veya kayıtlı oyunu başlatma ekranı

Şimdi asıl olarak bizi ilgilendiren kısım olan ‘Single Player’ bölümüne girdiğimizde karşımıza bu tarz bir ekran gelmektedir. Buradan isterseniz oyun öncesinde ‘Tutorial’ bölümünü oynayabilir ya da direkt oyuna giriş yapabilirsiniz.

Hearts of Iron 4 1936 Yılı başlangıç ekranı
Hearts of Iron 4 1936 Yılı başlangıç ekranı
Hearts of Iron 4 1939 Başlangıç ekranı
Hearts of Iron 4 1939 Başlangıç ekranı

New Game diyerek yeni bir oyuna başlangıç yaptığımızda karşımıza iki farklı tarih seçeneği çıkıyor. Bunlardan birisi oyuna 1936 yılında sıfırdan bir ülke ile başlamayı diğeri ise 1939 yılında 2. Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde başlıyoruz. Benim tavsiyem oyunu tam anlamıyla öğrenmek istiyorsanız 1936 yılında başlamanızdır. Bir ülke ile sıfırdan, kendi isteklerinize göre ilerlemek çok daha iyi öğrenebilmenize ve daha keyifli bir oynayış gerçekleştirmenize olanak sağlayacaktır. 

1939 yılında başladığınızda ise oyunda ülkelerin tarihte ilerledikleri çizgide gittiklerini ve sizin sadece gelmekte olan savaşa hazırlığınızı tamamlayıp katılmanız ile ilerleyen bir süreci oynamış oluyoruz. Tabi ki 1939 yılından sonraki oynanışta yine bazı kararları almada alternatif gidişatlar seçilebilir ama bu 1936 yılında alınan alternatif seçenekler arasında çok daha az seçenek içermektedir.

Ülke Seçim Ekranı
Hearts of Iron 4 Ülke seçim ekranı
Hearts of Iron 4 Ülke seçim ekranı

Oynayacağımız yılı seçtikten sonra karşımıza hangi ülke ile oynamak istediğimizi seçiyoruz. Bu bölümde bize seçtiğimiz ülkenin tarihinden ve ülke yönetimi hakkında kısa bir bilgi vermektedir.

Ülke seçim ekranında en üst kısımda ülkelerin bayrakları ile birlikte o zamanki devlet yöneticilerin de yer aldığı kısım Majör devletleri yani o tarihteki güçlü ülkeleri göstermektedir.

Altında bulunan küçük bayraklar şeklinde gösterilen devletler ise o zamanki Minör devletleri yani henüz süper güç olamamış gelişmekte olan devletleri göstermektedir (Buradaki bazı devletler Dlc’ler ile ya da güncellemeler ile değişikliğe uğrayabilir, yeni devletler eklenebilir).

Eğer bu ülkeler dışında ayrı bir ülke ile oynamak istiyorsanız ‘Other countries’ diyerek dünya üzerindeki başka bir ülkeyi seçebilirsiniz.

Hearts of Iron 4 Oyun Öncesi Ayarlama ve Harita Ekranı
Hearts of Iron 4 Oyun Öncesi Ayarlama ve Harita Ekranı

Oynamak İstediğimiz ülkeyi seçtiğimizde karşımıza yukarıdaki gibi bir dünya haritası çıkıyor. Eğer farklı bir devlet ile oynamak istiyor ya da diğer devletlere gelen bir bakmak isterseniz buradan istediğiniz ülkeye tıklayıp değişim yapabilirsiniz.

Ekranın sağ üst köşesinde seçtiğiniz ülke hakkında ülkenizin ideolojisi, lideri, yönetim şekli ve başta olan partisi gibi bazı bilgiler içermektedir. Sağ alt kısmında ise oyununuzun zorluğunu ayarlayabilir ayrıca ‘Custom Game Rules’ üzerinden kendinize özgü bir zorluk derecesi seçebilirsiniz.

Ülke Güç Dengesi
Hearts of Iron 4 Ülke güç dengesi ayarlama menüsü
Hearts of Iron 4 Ülke güç dengesi ayarlama menüsü

Bu menüden istediğiniz ülkenin gücünü arttırabilir, bazı devletleri ortaya çıkartabilir (sömürge devletlerin altında kalmış ulusları) ve gelecekte ilerleyeceği siyasi yönelimi değiştirebilirsiniz.

‘Ironman Mode’ oyunda başarımları kazanmamız için gerekli olan bir seçenektir. Bu oynanış modu açık olmadan oyun içinde başarım kazanamazsınız. Ironman modunu açtığınızda oyun içinde save ve load işlemlerini yapamazsınız. Dikkatlice ve planlı bir şekilde oynamanız gerekmektedir. Küçük bir yanlış hamlede uğraşılarınız çöpe gidebilir ve ülkeniz yıkılabilir.

‘Historical Ai Focuses’ ise oyun içinde bulunan devletlerin tarihsel bir şekilde ulusal odak ağaçlarında ilerlemeleridir. Oyun içerisinde tarihsel olaylar görünmektedir. Kapatıldığında alternatif senaryolar çıkabilir. Tarihsel olarak dost ülkeler birbirlerine savaş açabilir veya birbirleriyle düşman devletler dostluk kurabilir.

Tüm kişisel ayarlamaları yapıp artık oyunu istediğiniz ülke ve tarihte başlatabilirsiniz. Oynanış ile ilgili ayrıntılı, bir sonraki Hearts of Iron IV Oynanış Rehberimizde görüşmek üzere…

One thought on “Hearts of Iron IV Oyuna Giriş Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.