Etkili İletişim Nedir ? Etkili iletişim için…

Merhabalar bugünkü yazımızda etkili iletişimden bahsedeceğiz. Öncelikle iletişim nedir ile başlayalım.

Etkili İletişim

İletişim Nedir ?

İletişim hayatımızın her alanında bulunan ve sosyalliği sağlayan önemli bir öğedir.  Kısaca iletişim belirli araçlarla duygu ve düşüncelerimizi karşılıklı olarak aktarmaktır. Bu yüzden iletişim biz insanlar için hava ve su kadar önemlidir.  İnsanoğlu var olduğu günden beri karşılıklı etkileşim için çeşitli yollar bulmuştur.  İletişim geçmişten bugüne gelişerek varlığını insanın varlığından beri sürdürmüştür.  İlk insanlar iletişim için beden ve kol hareketleri ile ateşi kullanmıştır.  Ayrıca mağaralara resim çizmek ve çeşitli süs eşyaları tasarlamakta iletişimin başka yollarıydı. Modern zamanlara doğru yol aldıkça insan iletişimi teknolojinin de ilerlemesiyle beraber gelişmiştir. Postanın ortaya çıkmasıyla mektup, telgraf, gazete, radyo ve televizyon gibi teknolojik öğelerde iletişim kurmanın birer parçaları haline gelmiştir.

Etkili İletişim Nedir ?

Etkili iletişim ise karşı tarafa vermek istediğimiz mesajı net ve doğru bir şekilde aktarmaktadır. Bir öğrencinin öğretmeniyle kurduğu diyalogla bir işçinin patronuyla kurduğu diyalog arasında belirli farklar vardır. Fakat hem öğrenci hem de işçi vermek istediği mesajı etkili bir şekilde anlatmak ister. Araştırmalara göre de verilen mesajın net ve doğru olması insanın hayattaki başarısını artıracaktır. Bu yüzden herkesin etkili iletişim yollarını öğrenmesi gerekmektedir.  Özellikle modern Dünya’da teknolojinin gelişmesi ve yoğun iş temposu gibi durumlardan dolayı etkili iletişim kavramı popüler hale gelmektedir.  Bu yüzden etkili iletişim bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır.  Çünkü mesaj iletme durumda yanlış ve net olmayan ifadelerin kullanılması iletişimi olumsuz etkileyecektir ve sonucunda da karşımızdaki kişi bizi ya yanlış anlayacaktır ya da yanlış değerlendirecektir.

Etkili İletişim İçin…

Etkili bir iletişim kurmak için önce saygı duymayı öğrenmeliyiz. Bu yüzden karşımızdaki kişiyi değerli hissettirmeliyiz. Aynı zamanda karşımızdakinin düşünce ve duygularını önemsediğimizi göstermeliyiz. İletişimde başarılı olmak için iyi bir dinleyici olduğumuzu göstermeliyiz. Çünkü karşımızdakinin düşüncelerini öğrenerek o kişiye daha etkili mesajlar verebiliriz.  İletişimde doğallık ise oldukça önemlidir. Bu yüzden abartıdan uzak olmalıyız. Karşımıza tarafa vereceğimiz mesajlar doğal olmalıdır. Araştırmalara göre empati yeteneği güçlü olan insanların iletişimde diğerlerine göre daha başarılı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Empati yaparak kendimizi karşımızdakinin yerine koyduğumuz zaman o kişinin duygu ve düşüncelerini daha iyi tartabiliriz. Bu yüzden o kişiye mesaj göndereceğimiz zaman seçeceğimiz cümlelere daha özen gösteririz. Bu durumda vereceğimiz mesajın kalitesini artıracaktır.  Etkili iletişimin bir diğer gerekliliği de neyi ne zaman söyleyebileceğimizi bilmektir.  Aynı şekilde bir olayı anlatırken de basit ve sade bir dil kullanmalıyız.  Akıcı bir dil ve göz teması kurmakta iletişimdeki başarımızı artıracaktır.

Etkili İletişimin Faydaları

Etkili iletişim kurmak hem günlük hem de iş yaşantısında bazı avantajlar sağlamaktadır.  Çünkü hayatımızın her alanında vermek istediğimiz mesajları akıcı ve doğru bir şekilde vermek bize bir takım kazanımlar elde ettirecektir. Etkili iletişim her şeyden önce bizim sosyal çevremizle daha sağlıklı ilişkiler kurmamızı sağlayacaktır.  Etkili iletişim yollarını bilen bir öğrenci hem derslerinde başarılı olacaktır hem de öğretmenlerine sorunlarını anlatırken daha rahat olacaktır. Aynı şekilde bir iş görüşmesinde kendisini daha iyi ifade edebilen kişi belki de hayalindeki işe kavuşacaktır. Özellikle mülakatlarda etkili iletişim kuran kişilerin işe alımlarda bir adım önde olduğu unutulmamalıdır.  Aynı şekilde doğru bir iletişim bize iş yaşantısında da yarayacaktır. Etkili iletişim sayesinde bizler ekip çalışmaları içerisinde daha verimli olacağız.  Doğru ve yerinde kararlar alabilmek içinde etkili iletişime ihtiyaç duymaktayız. Bu durumda bize istediğimiz konularda başarı sağlayacaktır. Kısacası etkili iletişim hayatın her alanında bizim için gerekli bir öğedir.

Bir yazımızın daha sonuna geldik, başka yazılarda görüşmek üzere…

Diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir;

Stres yönetimi nedir, nasıl olur?
Bir A4 Kağıt 50 Kez İkiye Katlanırsa Kalınlığı Ne Olur ?

One thought on “Etkili İletişim Nedir ? Etkili iletişim için…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.