BORSA TERİMLERİ 1

Geçmişten günümüze alım satım yaparken kullanılan paranın artık farklı bir türü vardır. Bunlara kripto para denilmektedir. Kripto paranın son zamanlarda ülkemizde popülerliği artmıştır. Artık insanlar borsalardan alım satım yaparak ek gelir oluşturmaktadır. Borsalardan alım satım yaparken bilinmesi gereken bir sürü terim vardır. Bu yazımızda kripto para borsası hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için borsa terimleri ve açıklamalarını aktaracağız.

İlk borsa terimleri olarak kripto para satın almak isteyen kişilerin karşısına iki terim çıkar birisi coin birisi tokendır. Peki bunların açıklamaları nedir?

TOKEN ve COİN Nedir?
Coin ve Token
Coin ve Token

Token: Token ve coinlerin en kolay ayrılan yönleri tokenların kendine ait bir blockchaini bulunmamasıdır. Uçak bileti gibi düşünebilirsiniz. Uçak bileti ile yemek alamazsınız ya da herhangi bir yerden alışveriş yapamazsınız. Kısıtlı ayrıcalıklar tanır. Değerini sadece uçağa binerken gösterir.

Coin: Kendi blockchain platfromları olan paralardır. Zaman içerisinde değer depolayan şifreleme özellikleri vardır. temelinde bir dijital para karşılığıdır. Örnek verecek olursak bitcoin bir coindir ve normal bir para birimi ile aynı özelliklere sahiptir.

Coin ve Token arasındaki farkı anladığımıza göre bunların tanımları içerisinde geçen blockchaine biraz göz gezdirelim.

BLOCKCHAİN

Blockchain Türkçe’ye blokzincir olarak çevrilmiştir. Blokzincir en basit tabirle hesap defteri olarak gösterilebilir. Piyasada olan her türlü veriyi gösteren bir sanal bir defterdir. Piyadaki mal akışı, alım satımları ve günümüzde sanat eserlerinin sahiplerinin kim olduklarını izleyebilir.

Blocks: Blockchain ağına kalıcı olarak kaydedilen veri blokları.

En Büyük Kripto Para BİTCOİN
Bitcoin
Bitcoin

Bitcoin: Herhangi bir banka veya resmi kuruluş ile bağı olmayan sanal bir para birimidir. Kurucusu Satoshi Nakatomo’dur. Günümüz kripto para piyasasının, piyasa değeri ve altyapısı sayesinde piyasanın en büyük coinidir.

Altcoin: Bitcoin’in ortaya çıkmasıyla birlikte bitcoine alternatif olarak coinler ortaya çıkmıştır. Bunlara “alternative coin” kısaltılmış hali altcoin denilmektedir. Örnek olarak ETHEREUM’ u verebiliriz.

Diğer Genel Terimler
Airdrop Nedir?

Kripto para piyasasına yeni dahil olacak paraların karşılıksız dağıtılmasıdır.

Bullish (Boğa Sezonu) Nedir?

Kripto paraların zaman içerisinde artış gösterdiği dönem.

Bearish ( Ayı Sezonu) Nedir?

Kripto paraların zaman içerisinde düşüş gösterdiği dönem.

ATH ( All Time High) Nedir?

Herhangi bir coinin tüm zamanlarda ulaştığı en yüksek ve rekor kırdığı seviye.

ATL ( All Time Low) Nedir?

Herhangi bir coinin tüm zamanlarda düştüğü en düşük seviye.

KYC (Müşterini Tanı) Nedir?

Borsaların yasalara uygun şekilde müşterileri hakkında topladıkları bilgiler.

Satoshi Nedir?

Bitcoinin en küçük birimidir. 1 Satoshi, 1 Btc’nin 100.000.000’da biridir.

ICO ( Initial Coin Offering) Nedir?

Kripto para arzı anlamına gelmektedir. Projelere fon toplamak amacıyla üretilen kripto para ya da tokenların, Bitcoin veya Ethereum vb. karşılığında satışa sürüldüğü durumu anlatmaktadır.

GAS Fee Nedir?

Bir işlem yaparken bu işlemi yerine getirmesi için ağa ödenmesi gereken ücretlerin miktarını hesaplamak için kullanılır.

2 thoughts on “BORSA TERİMLERİ 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.