Çocuklarda Sosyal Medya Kullanımı

Merhabalar, bugünkü yazımızda çağımızın bir problemi olarak da sayılan ‘Çocuklarda Sosyal Medya Kullanımı’ndan bahsedeceğiz.

Çocuklarda Sosyal Medya Kullanımı
ÇOCUKLARIN SOSYAL MEDYA KULLANIMI VE OYUN OYNAMASI

Günümüzde milyonlarca yetişkin sosyal medya hesaplarına sahip. Bu sosyal medya hesaplarında ise saatlerce vakit geçirmekteler. Hatta bazı aileler yeni doğan çocuklarına bile sosyal medya hesabı açmaktadırlar.  Yaşları ilerleyen çocuklarda ailelerine danışarak kendi sosyal medya hesaplarını yönetmektedirler.  Fakat sosyal medyanın dipsiz bir kuyu olduğu bilinmektedir. Bu yüzden ailelerin çocuklar için internet ve sosyal medya kullanımı konusunda yapmaları gereken bazı önemli kurallar olmalıdır.  Her gün ise haberlerde neredeyse sosyal medya yüzünden başına kötü bir iş gelmiş olan çocukların haberlerini duymaktayız. Bu yazımızda ise çocuklarda sosyal medya kullanımını inceleyeceğiz. Yazımızın içerisinde bu konuda ailelere bazı tavsiyelerde bulunacağız.

ÇOCUKLARDA İNTERNET KULLANIMI

İnternet artık yaşamın vazgeçilmez bir parça. En basit bir işi bile internet üzerinden yapmaktayız. Hatta bir çoğumuz alışverişi bile online ticaret siteleri üzerinden yapmaktadır. Böyle bir ortamda ise çocukların internetten uzak kalabilmesi hayal olur. Fakat çocukların internet kullanımı ailelerin gözetiminde olmalıdır. Eğer ailelerinin gözetiminden uzak internet kullanırsa çocuklar bazı zararlı içerikleri ziyaret edebilirler. Bu durumda onların psikolojik durumlarına olumsuz etki yapmaktadır.  Bu zarar içerikler çocuklara sağlıksız bilgiler vermektedir. Bunun sonucunda çocukların güven duygusu zedelenmekte ve duygu durumlarında ani değişimler yaşanmaktadır. Hatta internet üzerinden tanışılan art niyetli kişilerin istismarına bile uğramaktadırlar.

ÇOCUKLARIN İNTERNET ÜZERİNDEN OYUN OYNAMALARI

Günümüzdeki çoğu oyun çevrim içi oynanmaktadır. Yetişkinler bile internet üzerinden saatlerce oyun oynamaktadırlar.  Aynı zamanda oyunlar artık bir tanışma ve sohbet platformuna dönmüş bulunmaktadır.  Bu yüzden çocuklar tanımadıkları kişilerle iletişime geçerek kendileri hakkındaki özel bilgileri vermektedirler.  Eğer çocuğunuzun internet üzerinden oyun oynamasına izin veriyorsanız bazı önemleri almalısınız. İşte o önlemlerden bazıları:

-Eğer çocuğunuzun oynadığı oyun platformunda zararlı reklamlar varsa mutlaka bir reklam önleyici kullanmalısınız.

– Çocuklarınızın korku ve şiddet temalı oyunları oynamasını önlemelisiniz.

-Çocuklarınız için çevrimiçi sohbet uygulamasının olmayacağı bir oyun seçmelisiniz

-Güvenilir ve bilgi verici oyunları seçmelisiniz.

-Oyun oynamaya başlamadan önce oyunla ilgili araştırma yapmalısınız.

-Oyunun olası zararları üzerine bilgi edinmelisiniz.

ÇOCUKLAR KAÇ YAŞINDA SOSYAL MEDYA HESABINA SAHİP OLABİLİR?

Sosyal medya gerçekten çok büyük bir platform. Bu konuda ise yasal bazı yükümlülükler bulunmaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) çocukların 13 yaşından itibaren sosyal medyayı kullanabileceklerini açıklamıştır.  Ayrıca internetten bilgi araştıracak çocukların güvenilir siteleri ve arama motorlarını kullanmaları önerilmiştir.

ÇOCUKLAR SOSYAL MEDYA KULLANILRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Çocukların sosyal medya kullanımı sırasında ailelerin bazı kurallara dikkat etmeleri gerekmektedir. İşte o kurallardan bazıları:

– Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yaş sınırına uyulmalıdır.

-Sosyal medya hesapları gizli ve dışarıya kapalı olmalıdır.

– Gizli olan sosyal medya hesaplarında ailelerin tanıdığı kişiler dışında kimse olmamalıdır.  Aynı zamanda aileler bu hesaplarda arkadaş olarak ekli olmalıdırlar.

– Sosyal medyada fotoğraf veya video paylaşmadan önce aileye sorulması gerektiği çocuğa anlatılmalıdır.

– İnternet ve sosyal medya ailelerin bulunduğu ortamda kullanılmalıdır.

-Aileler mutlaka çocuklarıyla hangi sosyal medya platformunun kullanılabileceği ve hangi oyunların oynanabileceği üzerine konuşmalıdır.  Güven oluşması içinde iletişimin sağlıklı olması şarttır. Eğer baskıcı davranılırsa çocuklar kurallara uymayacaktır.

– Güvenilir arama motorlarının kullanılması anlatılmalıdır.

– E-posta hesapları ailelerle birlikte kullanılmalıdır.

-İnternetten tanışılan kişilerin zararlı olabileceği anlatılmalıdır.

-Çocuğun tehdit hissetmesi durumunda aileye söyleyebileceği ifade edilmelidir.

Çocukların rol model alarak büyüdüğünü ise asla unutmayın. Her şeyden önce bu kurallara sizde uyarak çocuklara örnek olmalısınız.

Diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir;

Stres yönetimi nedir, nasıl olur?
Sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız?
Depresyon, Depresyon nedir? Depresyon Tedavisi

2 thoughts on “Çocuklarda Sosyal Medya Kullanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.