Burun Estetiğinden Sonra Yapılması Gerekenler

Merhabalar, bugünkü yazımızda burun estetiği ameliyatından sonra yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Burun Estetiği

Burun estetiğinden sonra yapılması gerekenler;

Burun estetiği son dönemlerin popüler ameliyatlarından bir tanesi hale geldi. Burun estetiği ile yüzle uyumlu beğenilen bir burun yaratmak mümkün. 1 veya 2 saat süren bu ameliyatta hastanın doktoruna güvenmesi ve ona inanması başarılı bir operasyon için ilk şart. Burun estetiği ameliyatından her şeyden önce burnun temel işlevlerinin korunması amaçlanmalıdır. Ameliyat sırasında eğer ihtiyaç varsa burunla ilgili olarak başka işlemlerde yapılabiliyor. Operasyon için temel şart ise 18 yaşını doldurmak. Çünkü burnumuzun kemik ve kıkırdak gelişimin tamamlanması gerekiyor.  Yapılacak işleme ve oluşacak yeni burnunuza doktorunuzla beraber karar vermelisiniz. Her şeyden önce burnunuzun işlevsel sağlığını korumanın birinci sırada olduğunu ise asla unutmayınız.

DOKTORUNUZA MUTLAKA DANIŞIN!

Ameliyatınız bittikten sonra ilk hafta boyunca burnunuzdan açık kırmızı sıvı gelmesi normaldir. Aynı şekilde yüzünüzde ve göz çevrenizde morlukların oluşması da doğaldır. Bu şişlikleri ve morlukları önlemek için başınız yukarıya bakacak şekilde yatabilirsiniz. Doktorunuz söylemediği takdirde yüzüne buz koymayın. Yine doktora danışarak 48 saat sonra duş alabilirsiniz. Suyun ise sıcak olmamasına dikkat edin. Ilık bir suyla duş alabilirsiniz. Burun temizliği yaparken size verilen spreyi kullanabilirsiniz. Ardından doktorunuzun verdiği kremle dikiş yerlerini yağlayabilirsiniz. Doktorunuzun söylemeden de burnunuzun dip taraflarını kulak çubuğu ile temizlemeyin. Ameliyattan 6-8 hafta sonra da burnunuzdan parça parça kan ve kuru kabuklar gelebilir.  Kan ve kuru kabuk geldikçe size verilen krem ve spreyi kullanabilirsiniz.

ÇEVRENİZE KULAK ASMAYIN!

Ameliyat bittikten sonra 6-12 hafta boyunca koku duyunuz eskisi gibi olmayabilir.  Bu durum kendiliğinden normale dönebilir. Siz yine de günde 1-2 kere çekilmiş kuru kahve ile koklama egzersizi yapabilirsiniz. Burun kemiğinin çıkartıldığı yerde burun sırtı denilen deri fazlalığı oluşabilir. Bu durum için gerekli masajı doktorunuza danışın. Hamam, sauna ve aşırı güneş ameliyattan 3 ay boyunca ise önerilmemektedir.  Aynı şekilde sert darbeler almaktan da kaçının. Burun şeklinizde değişiklikler olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Fakat burnunuz 6 ay sonra doğal halini alacaktır. Bu süreçte asla çevrenizin yaptığı yorumlardan etkilenmeyin. Unutmayın ki sağlam bir psikoloji ameliyat sonrası iyileşme döneminin olmazsa olmazları arasındadır.   Burun estetiği ameliyatı açık ve kapalı olmak üzeri iki yöntemle yapılmaktadır.  Hangi yöntemin kullanılacağı hastanın fizyolojik yapısına göre doktor tarafından belirlenmektedir.  Eğer burun ucu veya kıkırdak yapısı problemli ise sonucun daha iyi olması için açık yöntemle ameliyat tercih edilmektedir.  Kapalı yöntem ise hastanın burun ucu ve kıkırdak dokusunda problem yoksa tercih edilmektedir. 

Burun ameliyatı sonuçları kalıcıdır.  Yaş aldıkça ise kişinin yüz yapısı değiştiği için burun yapısı da değişecektir.  Bu değişimin sonucunda burun kıkırdakları biraz büyüyebilir. Fakat hiçbir zaman operasyon öncesi duruma ise dönmez.  Günümüzde gelişen modern tıp sayesinde burun estetiği ameliyatları sorunsuz bir biçimde gerçekleşmektedir.

Diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir;

Stres yönetimi nedir, nasıl olur?
Sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız?
Depresyon, Depresyon nedir? Depresyon Tedavisi

One thought on “Burun Estetiğinden Sonra Yapılması Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.