In The Heart of The Sea (Denizin Ortasında)

Başrollerinde Chris Hemsworth, Brendan Gleeson ve Benjamin Walker’ın bulunduğu Warner Bros yapımı filmdir. Orijinal ismi ” In The Heart Of The Sea” olan film, Türkçe’ye ” Denizin Ortasında ” olarak çevrilmiştir. Ayrıca filmde Tom Holland ve Cillian Murphy gibi ünlü isimlerde vardır.  Film Nathanial Phillbrick’in aynı adı taşıyan romanından sinemaya uyarlanmıştır. Yönetmen koltuğunda ise Beatiful Mind’tan tanıdığımız Ron Howard bulunmaktadır.

FİLM NE ANLATIYOR?

Filmde bir sonraki balina avı içi gidecek gemiye kaptan olmak isteyen Owen Chase’in hayatını görerek başlıyoruz. Önceki işlerden sonra sözlü olarak sonraki turda kaptan olarak devam etmek isteyen Owen Chase’e bir engel çıkıyor. Anlaşma yaptığı kişiler tarafından gemiye İngiliz Pollard atanıyor. Başlarda anlaşamayan bu ikili birlikte yola çıkmayı kabul ediyor. İlerleyen zamanlarda film gemide bu ikilinin karşılaşmalarını az olsa da gösteriyor. Belirli bir zaman geçip iyice okyanusa açıldıklarında yunusların içerisinde balin olduğu keşfediyorlar. Onu avlamak için klasik planlarını uygulayıp balinayı yakalıyorlar. Ancak bu onlar için yeterli değil daha fazla yakalamak zorundalar. Bundan aldıkları balina yağını depoladıktan sonra yollarına devam ediyorlar. Asıl filmin büyük sükse yapan bölümü buradan sonra başlıyor.

Yeniden bulunan balina sürüleri ve bu sürüleri yakalarken verilen kayıplar, kayıplardan sonra en basit insani ihtiyaçlarının arttığını görüyoruz. Burada gerek görsel efektler gerekse kostüm makyaj gibi unsurlara değinmek gerekiyor. Çünkü mürettebatta bulunan kişilerin günler geçtikçe zorluklara karşı aldıkları halleri göstermek biraz da makyaj ve kostüm ekibinin işidir. Dolayısıyla bu film bunu çok iyi yapıyor. Özellikle filmin sonuna doğru insanların dış görünüşlerinde ciddi oranda değişim oluyor. Yaşadıkları zorlukları izleyici sadece görerek bile hissedebiliyor.

Filmin %90’lık kısmı okyanusta geçiyor dolayısıyla görsel efektlerin o ortamı izleyiciye geçirebilmesi için çok iyi olması gerekiyor. Denizin altını her ne kadar çok fazla görmesekte geriye kalanlar açısından bu da iyi bir seviyede.(Karayip korsanları kadar olmasa bile iyi seviyede). Filmin güzel yönlerinden birisi de aksiyonun çok nadir anlar dışında yüksek seviyede tutulmaya çalışılmasıdır.

Filmin fragmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.