Hisse Senedi nedir? Hisse senedi türleri

Merhabalar, Bugünkü yazımızda hisse senedi nedir? Hisse senedi hakkında bilinmesi gerekenler ve hisse senedi türlerinden bahsedeceğiz.

Hisse senedi nedir

HİSSE SENEDİ NEDİR?

Borsada yatırım yapılmak istenildiğinde akla gelen ilk terim hisse senedidir.  Hisse senedi sermaye şirketlerinin ortaklarına paylarını ve ortaklıklarını belgelemek için verdikleri kıymetli evraklardır. Hisse senedi bir şirketin anaparasının eşdeğerlerinden birisi olarak görülmektedir.  Hisse senetleri aynı zamanda bir mülkiyeti ve ortaklığı temsil etmektedir.  Hisse senetlerinin standart bir kazancı yoktur. Hisse senetleri şirketin bilanço kazancına ve yatırım kararlarına göre farklılık göstermektedir.  Hisse senetlerinin ihraç edilebilmesi içinde Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin almak zorunludur. Borsanın en çok işlem gören parçası olan hisse senetleri yerli ve yabancı şirketler için oldukça önemlidir.

HİSSE SENETLERİ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

-Hisse senetleri yatırımı için minimum yada maksimum bir sınır yoktur.

-Hisse senetleri fiyatları içinde üzerinde etkili olan faktörlerin bilinmesi gerekmektedir.

-Spekülatif hisseler yüksek kazanç getirir fakat aynı zamanda yüksek risk içeriden hisselerdir.

-Borsaya yatırım yapmadan önce bir miktar yatırım deneyiminiz olmalıdır.

-Hiç bilmediğiniz bir sektör yerine hakim olduğunuz ve daha önceden bilgi sahibi olduğunuz bir sektöre yatırım yapmalısınız.

-Hisse senetleri rahatlıkla nakite çevrilebilmektedir.

HİSSE KAĞIDI NE DEMEKTİR?

Mülkiyeti ve ortaklığı belgeleyen kıymetli kağıtlara hisse kağıdı denilmektedir.  Aynı zamanda bir şirketin anaparasının eşdeğer parçalarından da birini belirtmektedir.

HİSSE SENEDİ TÜRLERİ…

Hisse senedi yatırımı yapan kişilerin mutlaka takip etmesi gereken bazı siteler bulunuyor.  Yerli ve yabancı birçok site olduğu gibi analizlerin ve grafiklerin Türkçe olduğu da bir çok site bulunmaktadır.  Bu sitelerde genel olarak günlük hisse al ve sat tahminleri, diğer yatırımcıların yorumları ve kağıdın nereye gideceğine dair bilgiler yer almaktadır.  Elbette yatırım yapmak için bir deneyim ve bilgi gerekmektedir. Fakat yeni başlayanlar için bu siteler oldukça önemlidir.  Hisse senedi yatırımı için eğitim almış kişiler de diğer yatırımcıların ne yönde işlemler yaptıklarını öğrenmek için bu siteleri takip etmektedirler.

Türk Ticaret Kanununa göre hisse senetleri ikiye ayrılmaktadır.  Bunlardan ilki hamiline yazılı hisse senetleridir.  Bu hisse senetleri borsada işlem görmektedir.  Hamiline yazılı hisse senetlerinde hamil kimse hak sahibi de o olmaktadır. Hamil olabilmek içinde Takasbank dökümünde kayıtlı olmak ya da ibraz eden olmak gerekmektedir.  Bu senetlerin işlem görebilmesi içinde Borsa İstanbul’a kote ettirilmesi gerekmektedir.

Türk Ticaret Kanununa göre bir diğer hisse senedi de nama yazılı hisse senetleridir. Bu senetler sahiplerinin isimleri ile kaydedilmiştir.  Borsa da ise alınıp satılamazlar.  Nama yazılı hisse senetlerinin borsada işlem görebilmesi için hamile yazılı hisse senetlerine çevrilmesi gerekmektedir.

Diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir;

Temettü Tarihleri
Temettü nedir, Temettü Emekliliği Nedir?
Katılım Endeksi Nedir? Katılım Endeksi Hisseleri
Borsa Terimleri 1
Borsa Terimleri 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.