Katılım Endeksi Nedir ? Katılım Endeksi Hisseleri

Merhabalar, bu rehberimizde katılım endeksinin ne olduğu anlattıktan sonra güncel katılım endeksi hisselerini listeleyeceğiz.

Katılım Endeksi Nedir ?

Katılım endeksi, BIST’te işlem gören hisselerin katılım bankacılığı prensiplerine uygun olanlarının oluşturduğu borsa endeksidir. Katılım endeksi Bizim Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanır. Endeksin hesaplanması ve veri dağıtımı BIST tarafından gerçekleştirilen bir endekstir. Katılım Bankaları da asgari standartları belirlemiş ve endeksin hazırlanmasına katkıda bulunmuştur.

Katılım endeksi şirketleri belirlenirken şirketin faaliyet alanı ve finansal raporları incelenmektedir. Bu incelemeler sonucu şirketin katılım endeksine girip girmeyeceği belirlenmektedir. Aşağıda bu kriterler verilmektedir.

Katılım Endeksi Kriterleri

Şirket Faaliyet Alanı

Katılım endeksi hisseleri belirlenirken şirketin aşağıdaki alanlarda faaliyet göstermiyor olması gerekmektedir. Şirket eğer bu alanlarda faaliyet gösteriyor ise finansal tablosuna bakılmadan endeksten çıkartılmaktadır.

  • Faize dayalı finans, ticaret, hizmet ve aracılık.
  • Alkollü içecek, kumar, şans oyunu.
  • Domuz eti ve benzer gıda.
  • Turizm, eğlence, basın, yayın, reklam.
  • Tütün mamülleri, silah.
  • Vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti.
Şirketin Sahip Olması Gereken Finansal Özellikler

Şirket eğer faaliyet alanı ile endekse uygunsa finansal özellikleri incelenmektedir. Şirketin finansal özelliklerinin aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekmektedir

  • Şirketin toplam faizli kredilerinin piyasa değerine oranı %30’dan az olmalıdır.
  • Faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin piyasa değerine oranı %30’dan az olmalıdır.
  • Bahsedilen faaliyet alanlarından elde ettiği gelirlerin toplam gelirlerine oranı %5’ten az olmalıdır.

Yukarıdaki bulunan kriterlere göre hisse senetleri incelenmekte ve endekse girip girmediği incelenmektedir. Eğer hisse yukarıdaki kriterleri karşılıyor ise satın alım yapabiliriz. Tabi daha sonrasında şirketin verdiği temettü veya satışlardan gelen karlardan arındırma yapılması gerekmektedir. Arındırmanın amacı şirketin olmaması gereken faaliyet alanlarından elde ettiği gelirlerin %’si kadar parayı cebimizden çıkartmamızdır. Bu sayede o olmaması gereken faaliyet alanı karından paramızı arındırmış oluruz.

Katılım 50 Endeksi ve Katılım 30 Endeksi hisselerine tablolarımızdan ulaşabilirsiniz;
Katılım 50 Endeksi Hisseleri
Katılım 30 Endeksi Hisseleri

Kaynak: katilimendeksi.org

4 thoughts on “Katılım Endeksi Nedir ? Katılım Endeksi Hisseleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.