BORSA TERİMLERİ 2

Kripto para borsası terimleri ilgili daha önce bir yazı yazmıştık. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımız ise o yazının devamı niteliğinde olacaktır. Kripto para alım satımında kullanılan borsa terimleri ve bu terimlerin anlamlarını sizler için derledik.

Gördüğümüz üzere 2021 Mayıs ayında btc ve altcoinlerde büyük düşüş oldu bu düşüş sırasında zararına satış yapanlar ya da coinleri büyük bir sabırla elinde tutan insanlar var. Elinde tutan insanların yaptıları eylem HODL olarak adlandırılır. O zaman terimlere Hodl ile başlayalım.

HODL
HODL
HODL ( Holding on for dear life )

Aslında anlamı parantez içinde yazan değil. Bir kullanıcın ” Hold ” kelimesini yanlış yazmasıyla kripto borsa terimleri arasına giren bir terimdir. Genel olarak açıklamak gerekirse, alınan kripto parayı uzun süre elde tutma anlamına gelmektedir.

Balina ( Whale)

Kripto para dünyasında birçok şuan itibariyle ( 03.06.2021) 10245 tane para bulunmaktadır. Bu paralar içerisinde bir coinde en fazla miktara sahip olan kişiye balina denir. Bir kişi birden fazla coinde balina olabilir.

Blokzincir ( temsili)
Blokzincir ( temsili)
Blocks

Bir blockchain ağına kalıcı olarak kaydedilen veri bloklarına denir.

ERC 20

Ethereum’un ağında tokenları yayınlamak için belirli kuralları ve standartları tanımlayan bir protokol standardıdır.

Defi

Hiçbir merkez veya otoriteye bağlı olmayan finansal yapılara verilen addır. Örnek olarak yatırım tavsiyesi olmaması şartıyla UNISWAP ve CHAINLINK verilebilir.

Scamcoin

Bu coinler genellikle hiçbir temel fikir ya da amaç taşımaksızın bu işle ilgilenen kişilerin yatırımlarını toplayıp piyasadan çekilme niyetiyle doğarlar.

Shitcoin
Shitcoin
Shitcoin

Bu coinler genel olarak hiçbir temel kullanım alanına sahip değildir. Sadece alım ile satım yüzünden fiyatı yükselen veya azalan kripto paralardır.

Taint

İz analizi olarak Türkçe’ye çevrilmiştir. Dijital ortamlarda güvenlikle ilgili yaşanan problemlerin çözülmesinde kullanılan bir yöntemdir. Blokzincirde hırsızlık yaşanması durumdan taint yöntemine başvurulmaktadır. İki adreste de belirli sayıda bitcoin olduğunda, adreslerin arasındaki bağlantı analiz edilmektedir. Sonucunda ise çalıntı Bitcoin adresi tespit edilmektedir.

Node

İşlemleri doğrulayan bilgisayar anlamına gelmektedir.

Fomo

Fırsat kaçırma korkusunu belirtmek için kullanılan bir terimdir.

FOMO
FOMO
Fud

Korku, belirsizlik ve şüphe anlamına gelir.

Bu yazımızda olanlar herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.

2 thoughts on “BORSA TERİMLERİ 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.