Bİ DÜNYA FUTBOL

Dünya üzerinde insanların birleştirebilen ya da en yakın iki arkadaşı veya aile bireyleri arasındaki farklı görüşler yüzünden birbirlerine düşüren konular vardır. Bunu söyleyince aklınızda birkaç konu elbet gelmiştir. Hiç kuşku yok ki bizim ülkemizde bunların en başında futbol ve siyaset gelmektedir. Siyaseti ayrı bir tarafa koyalım. Futbol her ne kadar şuan pandemiden dolayı olmasa bile binlerce insanı bir araya toplayan ya da şuan ki durumda milyonları ekran başına kilitleyen bir konudur. Dünya genelinde son 50-60 yılda futbol küresel olarak çok büyüdü. Ekonomi ve kitleleri bir araya getirme konusunda büyük aşama gösterdi. Bunda ki en büyük etkenler başta futbolcular, teknik adamlar, taraftarlar, zaman zaman başkan ve yöneticilerdir(genellikle ülkemizde). Tabi ki bu yazdıklarımın hepsi birer insandır. Onların da kendilerine göre yaşadıkları zorluklar, büyük futbolcu, teknik adam olmadan ya da takımı için bazı şeyleri feda etmeden önce zorlu bir hayatları vardır.

Serkan Akkoyun’un yazmış olduğu bu kitapta dönemine göre büyük izler bırakmış insanların hayatlarında yaşadıkları zorluklardan bahsedilmektedir. Onlarında aslında bizim gibi aşk hayatı, yoksulluk, savaş, aile içi ve çevresindeki olumsuzluklar, gibi olayları yaşadıkları belirtilmektedir. Bu olayların direkt merkezinde olup hem bunlarla savaşıp hem de futbol serüvenlerinin nasıl ortaya çıktığından bahsediliyor.

Kitabın bir diğer özelliği ise bu seçilen hayat hikayelerinden çoğunun aslında günlük hayatımızda karşımıza çıktığını görüyor olmamız. Ekranlarda gördüğümüz, gözümüzde büyüttüğümüz onca futbolcu teknik adam aslında bizimle aynı zorlukları yaşamaktadır. Bazılarının durumu ise bizden kötüdür. Bunlara örnekler Fransa’nın efsane futbolcusu “Zinédine Zidane”, Trabzonsporlu biri olarak “Vahid Halilhodžić” ve dünyada “ egoist” söylemleri ile gündeme gelen aslında içten içe hayatının ilk dönemlerinde yaşadığı sıkıntılarını kendine ders edinerek bugünlere gelen haylaz çocuk “Zlatan Ibrahimović” hikayeleri beni en çok etkileyen hikayeler oldu. Serkan Akkoyun’un televizyonda ya da sosyal medyada karşımıza çıkan o muhteşem donanımlı futbol bilgisi bu kitapta da karşımıza çıkıyor. Futbolseverlerin alıp okuması gereken, okurken mutlaka normal hayatlarından bir şeyler bulacağı bir kitap “Bi Dünya Futbol”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.